Pomiń menu

Samorząd to my

- Co mi Pani tu daje? Mam swoją. Ja się przygotowałem – tak Mieczysław Bohonos zareagował na próbę umieszczenia na nienagannie wyprasowanej koszuli naklejki z napisem „Jestem radnym”. Następnie zaprezentował własnego pomysłu zaproszenia na dyżur i ruszył w tłum mieszkańców.

W sobotnie popołudnie 19 września redakcja Twój Głos Info świętowała z mieszkańcami 25 urodziny samorządu lokalnego. Do stoiska zaprosiliśmy radnych miejskich, aby w nieformalnej, piknikowej atmosferze porozmawiali z mieszkańcami o tym, co w gminie już się udało, a co wymaga jeszcze zmian.

1

 

Przybyło dwóch – Mieczysław Bohonos i Zbigniew Napierała. Ze swojej roli wywiązali się wzorowo. Rozdawali wizytówki z danymi do kontaktu, zaproszenia na dyżury, informowali o sesjach i komisjach Rady Miejskiej. Chętnie też pozowali do zdjęć.

1

1

 

Każdy, kto zgłosił się do stoiska, otrzymywał materiały edukacyjne przygotowane przez Fundację im. Stefana Batorego – Narzędziownik Obywatelski i Kartę Praw Mieszkańca, oraz ulotki z adresami e-mail radnych i terminami dyżurów. Chętni mogli składać podpisy pod projektem uchwały o inicjatywie lokalnej.

1

Więcej o obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej w kolejnych publikacjach na stronie gazety.

 

„Czy numer buta burmistrza jest informacją publiczną?”, „Kto może przyjść na sesję rady gminy lub posiedzenie komisji tematycznych?”, „Ile pań radnych zasiada w świebodzińskiej radzie miejskiej?” – między innymi na takie pytania odpowiadali uczestnicy quizu wiedzy o samorządzie. Przemaglowany został również radny sejmiku wojewódzkiego Zbigniew Kołodziej. W szkole usłyszałby od nauczycielki – Siadaj! Piątka! Tak cieszył się z pozytywnie zdanego testu:

1

 

Nie zabrakło również wiceprzewodniczącej rady powiatu – Urszuli Miary. Zapewne nie zdziwi to nikogo, kto od czasu do czasu bywa na imprezach organizowanych przez stowarzyszenia i mieszkańców. Tę akurat radną widać nie tylko na plakatach przed wyborami.

Do zdjęć z tabliczką „Świebodzin moje miasto” ochoczo pozował z mieszkańcami sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Waldemar Sługocki.

1

Wszystkie fotografie świebodzinian znajdziesz pod linkiem.

 

– Co mógłby Pan życzyć samorządowi? – zapytała dziennikarka TG mieszkańca, który przez dłuższy czas zastanawiał się jakimi zdaniami wypełnić kartkę „Życzenia z okazji 25 lat:” Zakłopotany odpowiedział: – Nie wiem. To chodzi o władzę? Urzędników? Gdy wyjaśniła, że to może dotyczyć członków rodziny, znajomych, sąsiadów, na pustym dotąd arkuszu papieru pojawiło się:

1

 

Do autorów 3 najlepszych życzeń z okazji 25 lat samorządu trafią egzemplarze elegancko oprawionej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z autografem Pani marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, ufundowane przez Waldemara Sługockiego. Zwycięskie teksty zostaną zamieszczone na profilu facebook’owym redakcji Twój Głos.

1

 

Samorządem zgodnie z prawem są mieszkańcy – według artykułu 1 ustawy o samorządzie gminnym „mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową”. Niestety często pojęcie „samorząd” jest utożsamiane z przedstawicielami administracji lokalnej. Jednym z założeń organizacji święta było odczarowanie tego słowa.

1

 

Dziękujemy Radnym, którzy w odpowiedzi na nasze zaproszenie poinformowali nas o swojej nieobecności. Dziękujemy również tym, którzy zdecydowali się zjeść grochówkę podawaną zamiast tortu.

Święto samorządu w Świebodzinie odbyło się w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór.