Pomiń menu

Drugie warsztaty parkowe

12 grudnia w Fundacji Pokolenia odbyły się drugie warsztaty planowania przestrzeni publicznej z reprezentatywną grupą mieszkańców. Tym razem skupiliśmy się na poszukiwaniach sposobów na zaspokojenia potrzeb poszczególnych grup mieszkańców. Pomogły nam w tym rozwiązania z różnych polskich i europejskich parków, które wykorzystaliśmy jako inspirację oraz … rysunki wymarzonego placu zabaw, stworzone przez dzieci z przedszkola „Akademii Krasnoludków”. Aby lepiej umiejscowić poszczególne propozycje w Parku Miejskiego odbyliśmy w nim długi spacer.

Pomysły na rewitalizacje parku, które zostały opracowane na warsztatach:

1. Stworzenie siłowni (urządzeń fitness) na wolnym powietrzu wraz z elementami ścieżki zdrowia z przyrządami do city workout (kalisteniki). Proponowany obszar to pas wzdłuż ulicy Sienkiewicza do kortów tenisowych, na miejscu starych przyrządów z czasów PRL.

2. „Zielony” parking w miejscu obecnego, dzikiego z komfortowym dojściem.

3. Modernizacja amfiteatru i większe jego wykorzystanie do koncertów, spektakli i filmów. Dostosowanie amfiteatru do prowadzenia zajęć lekcyjnych. Obecnie obiekt jest w dużej mierze niewykorzystany co poddaje w wątpliwość jego użyteczność.

4. Poprawa infrastruktury. Renowacja schodów lub stworzenie nowych z kostki granitowej pozyskanej z remontów ulic na Starym Mieście. Powinny one być równe i posiadać poręcze. Należy stworzyć jeden typ wygodnych, utwardzonych ścieżek pieszych o dobrej, ale naturalnej nawierzchni, z zakazem poruszania się po nich rowerów i bez stromych podejść. Po ścieżkach mogą być wytyczone trasy do biegania i nordic walking z regularnymi wodopojami dla ludzi i zwierząt. Wymiana ławek na drewniano – żelazne koloru brązowego, koniecznie z oparciem. Część z nich powinna być w cieniu, zwrócona na parkowe atrakcje jak place zabaw, ładne grupy drzew, kwiaty i staw. Dla młodzieży powinny być ciekawe i zróżnicowane miejsca do siedzenia dla kilku osób, oddalone od głównych ciągów komunikacyjnych. Rewitalizacja tzw. szneki, stworzenie na jej szczycie altany i pergoli z wijącym się bluszczem. Należy wyremontować dwie toalety przy parku (przy ul. Kołłątaja i przy kortach) oraz dodać jedną przy Sienkiewicza w pobliżu bloku przy ul. Zielonej. Należy również wymienić oświetlenie na estetyczne i energooszczędne latarnie oraz wprowadzić jednolite, estetyczne kosze na śmieci.

5. Pobudzenie działalność animatorów kultury w parku poprzez umożliwienie nieskrępowanej działalności artystycznej, wpisanie parku miejskiego do konkursów dla ngo’sów i stowrzenie miejsca na prezentację rzeźb.

6. Polana piknikowa z zadbanym, czystym trawnikiem (Anielska Polanka) oraz 3 altanki dla rodzin w jej pobliżu. W altankach mogą pojawić się stoliki do gry w szachy. Polana będzie również przeznaczona na sporty grupowe jak zajęcia fitness.

7. Wydzielone miejsca (bez opłat) dla mobilnej gastronomii. Docelowo kawiarnia w budynku mieszkalnym przy żabkach.

8. Plac zabaw dla małych dzieci w narożniku parku przy ul. Sienkiewicza po drugiej stronie ścieżki naprzeciw zegara słonecznego. Powinien być ogrodzony, z materiałów naturalnych, wyposażony w urządzenia edukacyjne z wykorzystaniem wody, bezpieczny, piaskownica z czystym piaskiem, wygodne miejsca do siedzenia dla opiekunów (część w cieniu).

9. Stworzenie ogrodzonego wybiegu dla psów (dog run) z przeszkodami, z infrastrukturą do sprzątania i dostępem do wody (wodopojem). Zakaz wprowadzania psów luzem do parku.

10. Wydzielona, oznaczona i utwardzona ścieżka dla rowerzystów oddzielona od ścieżki pieszej (wyróżnienie kolorem) bez zbyt stromych podjazdów. Ścieżka okólna wokół parku.

11. Zachowanie w parku naturalnej roślinności, budowa schronów dla nietoperzy, budek lęgowych na drzewach, karmniki (z informacją jak karmić). Wyznaczenie ścieżki dydaktycznej z tablicami z opisami gatunków roślin i zwierząt, ptasi zegar z informacjami o godzinach śpiewu konkretnych gatunków ptaków.

12. Wydzielona część francuska parku z różnorodną roślinnością: miejsca z drzewami z różnymi kolorami liści, kwiatami lub owocami w różnych koronach (np.. klon palmowy, brzoza, jarzębina, miłorząb, platan, magnolie, rododendrony). Proponowane miejsca to skwer przy ul. Bałdowskiej (od strony ulicy powinno się nasadzić żywopłot) i w małym parku przy technikum.

13. Rekonstrukcja górki do zjeżdżania na sankach z innym profilem wylotu ze względu na bezpieczeństwo.

14. Plac zabaw dla starszych dzieci: nieogrodzony, z materiałów naturalnych, wyposażony w urządzenia edukacyjne, z wykorzystaniem wody, wygodne miejsca do siedzenia dla opiekunów, czysta przestrzeń do zabaw.

15. Stworzenie na tzw. „misiach” muzycznego placu zabaw z ławeczką Ciechowskiego.

16. Gruntowny remont stawku i „żabek”

17. Stworzenie kładki (wiaduktu dla pieszych) w koronach drzew, będącej skrótem pomiędzy ul. Parkową i Kołłątaja.