Pomiń menu

Zmień to w swoim mieście!

W zeszłym roku, jako dopiero, co startująca organizacja, wzięliśmy udział w inicjatywie Masz głos, masz wybór.

Dlaczego to był dobry pomysł? Jak się okazało, zdobyliśmy wyróżnienie w ramach działania budżet obywatelski. Uczestniczyliśmy w szkoleniach  prowadzonych przez bardzo doświadczone organizacje, poznawaliśmy problemy innych i dzieliliśmy się dobrymi praktykami. Nabraliśmy pewności w to co robimy. Przy okazji zrealizowaliśmy największy do tej pory projekt Szamotulanka, po raz kolejny udało nam się zaprosić rzemieślników i artystów na III Rękodzielnik Szamotulski.

Wszystkie te działania, możemy sprawdzić do wspólnego mianownika, którym jest inicjatywa. Może ona dotyczyć chęci sprawdzenia się, jako organizator przedsięwzięcia, może być również sposobem na pokazanie swojej pasji, a może dotyczyć o wiele większego problemu.

Jakie mamy problemy?

Na to pytanie od wielu lat pojawiają się podobne odpowiedzi, które wracają do nas jak bumerang, a później przepadają jak kamyk wrzucony do wody:

  • za długo czekamy na przejazd pociągu, miasto paraliżowane jest kilkanaście razy dziennie,
  • w Parku Zamkowym coraz bardziej widać upływający czas i przestał być miejscem spotkań i wypoczynku mieszkańców,
  • na rynku królują banki,
  • nie dbamy o czystość,
  • i tak w ogóle nic się nie dzieje.

Krok drugi organizacja.

Niestety w przeważającej większości, na zauważeniu problemu się kończy, wycofujemy się szukając wymówek, że nie jesteśmy od tego, że sami nie damy rady. Zajmujemy się swoimi sprawami, a lata (!) mijają.

Cały czas działamy starym schematem, który dobrze wiemy, że się nie sprawdza. Zostaje nam jedynie gdybanie, co by było gdyby wtedy byśmy zwyczajnie zaczęli.

W tym roku skupiamy się na inicjatywach, drobnych pomysłach, zbieramy inspiracje, wymieniamy się doświadczeniami i „rośniemy w siłę„.

W Szamotułach, coraz więcej dobrych przykładów inicjatyw:

  • Nasz Fyrtel i stworzenie leśnego zakątka, zeszłoroczny zwycięzca dużego projektu w ramach budżetu obywatelskiego,
  • Szamotulimy i promocja chustonoszenia, warsztaty z wiązania chust, bliskość i aktywne rodzicielstwo.
  • Tajna Grupa Kobiet, która postanowiła zorganizować wolny targ, jarmark dziecięcych ubranek, zabawek, książek i nie tylko, które od dawna zalegają w domu, a komuś innemu mogłyby się przydać Baby Targ plus już 8.10.2016.