Pomiń menu

Startuje budżet obywatelski w Szamotułach!

Niebawem w Szamotułach rozpocznie się głosowanie na projekty zgłoszone przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego 2017. To już 3. raz, gdy będziemy wybierać, na jakie zadania zostanie przeznaczona, nie mała pula 500 000 zł.

BUDzet

W 2014 roku, zwycięskie mogło być tylko jedno zadanie, w 2015 roku pula została podzielona na małe projektu do 50 000 zł i duże do 200 000 zł. Dzięki temu, realizowana może być większa liczna projektów (6 małych i 1 duży).

Do tej pory obserwowaliśmy tendencję wzrostową zaczęliśmy skromnie od 6 projektów, które przeszły weryfikację merytoryczną i zostały dopuszczone do głosowania, do 22 zadań na które głosowaliśmy w zeszłym roku.

Co się stało w 2016?

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego do głosowania mieszkańców zakwalifikowało się jedynie 11 projektów. To spadek o 50% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zgłoszono 17 wniosków, zatem 6 zostało odrzuconych, po analizie merytorycznej. Wydawałoby się, że idea budżetu została dobrze przyjęta, a ilość wniosków powinna rosnąć, a ich jakość powinna być coraz większa. W końcu uczymy się, zdobywamy doświadczenia, inspirujemy się innymi miastami i rozwiązaniami stworzonymi przez mieszkańców dla mieszkańców.

Jest bardzo dobrze, albo bardzo źle.

Korzystając z rozkładu normalnego Gaussa, jesteśmy albo na poziomie +3σ czyli wyczerpaliśmy ilość inicjatyw, wszystko w mieście nam się podoba, mamy place zabaw, parki dla psów i wystarczającą ilość ławek, jesteśmy spełnionymi i zadowolonymi obywatelami lub właśnie sturlaliśmy się na poziom -3σ i jest na tyle źle, że nawet nie potrafimy pobudzić w sobie inicjatywy społecznej, skrzyknąć mieszkańców i odbudować tego, co od dawna zepsute. 

Co ciekawe duża część projektów, które zostały złożone w zeszłym roku i nie dostały swojej szansy, nie pojawiło się w tegorocznej edycji budżetu. Dlaczego wnioskodawcy porzucili swoje inicjatywy?

Standard deviation diagram.svg
By MwtoewsPraca własna, based (in concept) on figure by Jeremy Kemp, on 2005-02-09, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1903871

Blame game, czyli gra w obwinianie to nie dla nas, ale budżet powinien być, usprawniany, ulepszany, dlatego chcemy wiedzieć, co poszło nie tak.

W zeszłym roku prezentowaliśmy cykl inspiracji, wyszliśmy również z inicjatywą stworzenia społecznej komisji ds. budżetu obywatelskiego, która analizowałaby poszczególne edycje, zbierała opinie i uwagi i wprowadzała je w kolejnych latach.

Czego zabrakło?

Czy był to kiepski termin na złożenie wniosku (koniec sierpnia – wakacje, początek września – szkoła), brak reklamy i promocji budżetu w regionie, duże problemy z merytorycznym przygotowaniem wniosków (jakimi kryteriami kieruje się komisja kwalifikacyjna?), czy może borykamy się z o wiele większym problemem znikomego zaangażowania społeczności w ich własne sprawy.

Na szczęście mamy 11 szczęśliwych projektów, na które już od 10.10 możemy głosować. Życzymy, żeby tym razem łącznie zagłosowało ponad 5 000 mieszkańców gminy.

Poniżej przypominamy projekty, które walczą o głosy mieszkańców:

Głosować możemy tutaj: https://www.budzetobywatelski.szamotuly.pl:83/

Projekty „małe” to:
Siłownia zewnętrzna „Dla wszystkich nas” – za kwotę 49 500 zł,
Rozbudowa strażnicy OSP Jastrowo – za kwotę 45 000 zł,
Akademia rowerowa dziecka – za kwotę 46 220 zł,
Założenie co w świetlicy wiejskiej w Kąsinowie – za kwotę 49 200 zł,
Budowa boiska w miejscowości Lipnica – za kwotę 49 000 zł,
Lodowisko – Szamotuły 2017 – za kwotę 50 000 zł,
Doposażenie istniejącego placu zabaw w Baborówku – za kwotę 28 536 zł,
Fajny zakątek- dobrej zabawy początek – za kwotę 50 000 zł.

Projekty „duże” to:
Przebudowa świetlicy w Otorowie – za kwotę 200 000 zł,
Budowa zaplecza na basenie letnim – za kwotę 200 000 zł,
Miasteczko rowerowe – za kwotę 200 000 zł.