Pomiń menu

Symulacje obrad Rady Miejskiej

Fundacja „Dąbie Naszych Marzeń” w ramach akcji Masz Głos nawiązała współpracę ze studentami zaangażowanymi w działalność Koła Naukowego Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Projekt rozpoczęty przez Fundację polega na aktywizacji społeczności lokalnej ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci i młodzieży.

Inauguracja projektu miała miejsce 23 listopada 2017 r. w M-GOK i BP w Dąbiu. Przeprowadzone zostały symulacje obrad Rady Miejskiej w wykonaniu uczniów klas gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dąbiu.

Przygotowania uczniów do przeprowadzenia symulacji rozpoczęły się wcześniej poprzez przeprowadzenie ankiety w szkole dotyczącej potrzeb społeczności lokalnej. W oparciu o zasady budżetu obywatelskiego, wyłoniono pięć najpopularniejszych projektów, które uczniowie, wcielając się w rolę radnych, zaprezentowali podczas symulacyjnej sesji. Zaprezentowane projekty to: Pysznie i Smacznie -warsztaty kulinarne; Samoobrona Dąbska – wprowadzenie zajęć samoobrony na terenie szkoły; Platforma Filmowa – cykliczne pokazy filmowe organizowane w szkole; Nowoczesna Przestrzeń Rekreacyjna – stworzenie przestrzeni rekreacyjnej dostępnej dla uczniów w przewie między zajęciami; Sojusz Sportowy – wprowadzenie sportowych rozgrywek. Obradom przewodniczyła Anna Siuda, doktorantka Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na UAM w Poznaniu, przy współpracy Burmistrza Miasta Tomasza Ludwickiego. Uczniowie w roli radnych wymieniali się uwagami do przedstawianych projektów, omawiając wszystkie pozytywne jak i negatywne ich strony. Ostatecznie, po dość dynamicznym przebiegu obrad, powstała koalicja pomiędzy Sojuszem Sportowym i Nowoczesną Przestrzenią Rekreacyjną przy poparciu niektórych członków Samoobrony Dąbskiej. Ugrupowania postanowiły połączyć swoje projekty jako jeden wspólny. Finalny projekt został zaprezentowany radnym miejskim podczas listopadowej sesji. Następnie do biura rady wpłynie oficjalne pismo z prośbą ze strony uczniów o pomoc w zrealizowaniu zwycięskiego projektu.