Pomiń menu

Spotkanie mieszkańców Zalesia

Spotkanie mieszkańców Zalesia

W  sobotnie popołudnie, 17 marca, odbyło się niecodzienne spotkanie mieszkanek i mieszkańców Zalesia  – „Spotkanie przy kawie”.

Na miejsce wspólnego zebrania wybraliśmy piękny, a znajdujący się w bliskim sąsiedztwie obiekt -„Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji” w Jaroszowcu. Miłą dla nas niespodzianką było przybycie aż tak wielu osób, choć pogoda w tym dniu nie zachęcała do wyjścia z domu. Mamy nadzieję, że nagrodą okazało się pyszne ciasto, napoje i bardzo miła atmosfera.

Celem spotkania było przekazanie informacji o dotychczasowych działaniach grupy „Razem dla Zalesia” dotyczących budowy świetlicy,  przedstawienie wyników rozmów z wójtem, radnymi i urzędnikami  Gminy Klucze, wzajemne poznanie się i integracja.

Zaproszenie do udziału w naszym  spotkaniu przyjęły panie: Katarzyna Rakowska z„Fundacji Batorego” oraz Jolanta Prochowicz z „Homo Faber”. Trudno byłoby nie wykorzystać takiej okazji do rozmów o budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, prawach mieszkańców, zaangażowaniu wżycie społeczności lokalnej i szeroko pojętej współpracy z samorządem. W wyjaśnieniu, czasem trudnych kwestii, pomagała prezentacja multimedialna i materiały informacyjne. Mieszkanki i mieszkańcy Zalesia byli zainteresowani działalnością Fundacji, pytali o szczegóły dotyczące akcji ”Masz Głos” i brali aktywny udział w dyskusji, którą wywołało pytanie „Świetlica – i co dalej?”

Niektórzy jeszcze sceptycznie podchodzą do „zapowiedzi” budowy świetlicy, ale trudno się dziwić, ponieważ czekają na nią już kilkadziesiąt lat… Miejmy nadzieję, że tym razem samorząd nie zawiedzie. Żałujemy, że zaproszeni do udziału w spotkaniu wójt i radni Gminy Klucze nie wzięli w nim udziału i nie mieli okazji zobaczyć jaki wielki potencjał tkwi w mieszkankach i mieszkańcach naszej małej miejscowości. Nie mogli też sami przekazać zalesianom dobrych wiadomości na temat przygotowań do ogłoszenia przetargu na I etap budowy świetlicy i prac nad wnioskiem o dotację na ten cel. Jednak wiemy, że bardziej liczą się czyny niż słowa, dlatego niecierpliwie czekamy na realizację zapowiedzi; ogłoszenie o przetargu powinno się ukazać  jeszcze w marcu.

Podczas spotkania pojawiły się pierwsze koncepcje i propozycje dotycząca funkcjonowania świetlicy. Doszliśmy do wniosku, że dobrze byłoby spotkać się jeszcze raz, może w jeszcze większym gronie iwtedy przeprowadzić  rzetelną diagnozę potrzeb.  Wspólny czas wypełniły rozmowy, krótkie wypowiedzi i autoprezentacje. Miłym akcentem była wiadomość o zakupie gier planszowych dla dzieci do przyszłej świetlicy. Duże zainteresowanie wzbudziła  również propozycja założenia stowarzyszenia mieszkańców. Wyszliśmy  z głowami pełnymi pomysłów i  dobrej energii potrzebnej do podejmowania nowych wyzwań. Teraz czas na przemyślenia. Kolejne spotkanie, tym razem „Spotkanie w altanie”, planujemy w czerwcu.

Organizacja spotkania i zakup gier były możliwe dzięki uzyskaniu  małego grantu od „Fundacji Batorego”. Dziękujemy. Wyrazy wdzięczności za udostępnienie sali i pomoc organizacyjną kierujemy do pana dyrektora Krzysztofa Grzesika i pracowników „Małopolskiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji” w Jaroszowcu.

Grupa „Razem dla Zalesia”

(Fotorelacja ze spotkania: https://web.facebook.com/zalesie.gol/)