Pomiń menu

Świętujemy 100 lat praw wyborczych Polek – wpięłyśmy białe kwiaty w nasze kapelusze

Mamy rok wyborów samorządowych – w kampaniach wyborczych nie może zabraknąć tematu praw kobiet!

Okazją do świętowania i porozmawiania o aktualnej sytuacji kobiet był II Piknik Seniora w Kapeluszu, który zorganizowała Kluczborska Rada ds Seniorów w dniu 5.09.2018.

Stowarzyszenie „Centrum na Wschodzie” włącza się w rocznicowe obchody poprzez akcję „Białe Kapelusze” (nazwa nawiązuje do białych strojów sufrażystek). Akcja ma na celu przede wszystkim zmobilizowanie społeczności małych miast i wsi do podejmowania różnych inicjatyw, które będą nawiązywać do tematyki praw obywatelskich kobiet. Nie ograniczamy zasięgu terytorialnego oddziaływań – niech przesłanie akcji „Białe Kapelusze” trafi do miejscowości w całym kraju!

Chcemy zwrócić uwagę na tę szczególną rocznicę: wiejskim organizacjom, kołom gospodyń wiejskich, radom sołeckim, lokalnym samorządom, grupom nieformalnym. Rok 2018 to rok wyborów samorządowych, niech zatem tematu praw kobiet nie zabraknie w kampaniach wyborczych.

mały_nature-grass-book-read-person-girl-1226510-pxhere.com_resizeObchody rocznicowe nie muszą oznaczać od razu szumnych wieców, pochodów czy konferencji. Niekiedy lokalne wydarzenie potrafi przynieść najlepszy skutek – odpowiednio podana informacja trafia do osób, które nigdy nie miały okazji rozmawiać o tematyce praw obywatelskich, nie interesowały się dotąd kwestią praw kobiet lub miały na ten temat mylne/niepełne wyobrażenie (skojarzenia wyłącznie z wielkomiejskimi ruchami feministycznymi).

Rocznicowym wydarzeniem może być zatem odpowiednio zmoderowane spotkanie w wiejskiej świetlicy lub klubie osiedlowym, przy herbacie i domowym cieście. Pretekstem do rozmów o prawach obywatelskich kobiet może być podsumowanie działalności lokalnego koła gospodyń wiejskich lub wizyta celebrytki. Najlepszym miejscem do rozmów jest tradycyjnie kuchnia, więc spotkanie połączone ze wspólnym gotowaniem może także okazać się ciekawym pomysłem. Na pewno warto wskrzesić pamięć o lokalnej aktywistce – lekarce, nauczycielce, społeczniczce. Można odpowiednio dobrać lekturę, wokół której zorganizowane będzie kolejne spotkanie w klubie dyskusyjnym w gminnej/miejskiej bibliotece. Tematyczny konkurs, cykl artykułów w lokalnej prasie, projekcja filmu połączona z dyskusją w gminnym ośrodku kultury. Pomysłów mogą być setki.

BIAŁE KAPELUSZE 1918-2018 (3)