Pomiń menu

KONOPNICKA PO KURPIOWSKU

KONOPNICKA PO KURPIOWSKU

Czytanie jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości, gdyż tylko wyrobiony czytelnik jest w stanie radzić sobie w powodzi informacji i nadążyć za szybkim rozwojem wiedzy. Zaszczepiona w dzieciństwie pasja do książek i czytania jest witaminą dla psychiki i umysłu dziecka, a jednocześnie chroni je przed uzależnieniem od mediów elektronicznych i fałszywych wartości masowej kultury.

Zachęcenie do czytania tych najmłodszych to trudne zadanie dla nas dorosłych. Przy mądrym wsparciu dorosłego literatura dziecięca staje się wspaniałym przewodnikiem pomagającym młodemu „czytelnikowi” odkrywać otaczający go świat, rozbudza jego wyobraźnię i inspiruje do twórczych praktyk.


Takiego właśnie zadania podjął się Pan Tadeusz Grec, urodzony w Obierwi, poeta, regionalista, znawca regionu kurpiowskiego, ale przede wszystkim wieloletni nauczyciel. Nauczyciel, który kocha dzieci, bo żeby być dobrym nauczycielem, trzeba kochać dzieci. Nasz rodak zaprezentował uczniom klas 0 – III wybrane wiersze Marii Konopnickiej ze zbioru pt. „Co słonko widziało” czytając je po kurpiowsku. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały kurpiowskiej wersji utworów i nie miały żadnego problemu z ich zrozumieniem. Na pamiątkę spotkania, każdy z małych uczestników otrzymał książkę od Stowarzyszenia „Projekt Radomir”, które zostały ufundowane przez Fundację Oświatową im. Profesora Władysława Kobylińskiego z siedzibą w Ostrołęce.


Pamiętajmy, jeśli chcemy, by dzieci wyrosły na wykształconych, kulturalnych, mądrych i dobrych ludzi wychowujmy je od najmłodszych lat w miłości do książek, codziennie czytając im dla przyjemności: w domu, w przedszkolu i w szkole. O przyszłości naszego kraju zadecyduje poziom ludzi, których wychowujemy dziś.
Spotkanie odbyło się w bibliotece mieszczącej się w Szkole Podstawowej w Obierwi w dniu 13 grudnia 2018r.