Pomiń menu

Czas walczyć ze smogiem

Zwróciliśmy się z prośbą do Urzędu Miasta oraz Starostwa Powiatowego o pozwolenie na nasadzenia na terenie miejskich skwerów i parków.

Chcemy posadzić kwiaty korzystnie wpływające na jakość powietrza w naszym środowisku np. krokusy, tulipany, narcyzy. Zapewniamy, że będziemy dbać o piękny wygląd naszych nasadzeń. Już 1000 cebulek wsadziliśmy w swoich przydomowych ogrodach. Podczas spotkania „Smog na nie”, przestawiona została prezentacja multimedialna o zanieczyszczeniu powietrza i jego wpływie na zdrowie człowiek.

Z kominów wylatuje m.in. rakotwórczy benzo(a)piren odpowiedzialny za wiele chorób. Większość zanieczyszczeń powietrza wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego, w tym zaostrzenia chorób alergicznych, zwłaszcza astmy. Niska emisja zwiększa ryzyko zawału serca, nadciśnienia tętniczego. Powoduje problemy z pamięcią i koncentracją, może prowadzić do udaru mózgu, ale też bezpłodności, czy przedwczesnego porodu. U narażonych na zanieczyszczenia dzieci za kilkanaście lat można się spodziewać wystąpienia chorób onkologicznych.