Pomiń menu

KURPIOWSKIE INSPIRACJE

KURPIOWSKIE INSPIRACJE

Stowarzyszenie "Projekt Radomir" na ostatniej wizycie studyjnej zostawiło zaproszenie na Kurpie w Węgorzewie. Z atrakcji tej postanowiła skorzystać Pani Barbara Dawcewicz, która reprezentuje Starostwo Powiatowe w Węgorzewie, a jednocześnie Związek Stowarzyszeń LGD 9, gdzie pełni funkcję prezesa. Towarzyszyła jej dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Węgorzewie pani Dorota Giczewska. Panie zabrały ze sobą na wizytę na kurpiowskiej ziemi uczestników projektu „Klub Integracji Społecznej”, gdzie w dniu 13. kwietnia 2019 r. poznali uroki gminy Lelis.

Projekt Radomir, jako główny koordynator przedsięwzięcia zaprezentował swoją rodzinną Gminę Lelis. W wyniku podjętej współpracy z Panią dyrektor Katarzyną Dobkowską-Wiśniewską prezentacja dorobku naszej kurpiowskiej kultury odbyła się w Centrum Kultury – Biblioteki i Sportu w Lelisie. Przygotowana tam dokonała oprawa i dawka doznań kulturalnych zachwyciła gości z Mazur. Na scenie zaprezentowały się grupy i zespoły działające przy naszym ośrodku kultury, tj.:
– Zespół Nowe Latko z Lelisa w widowisku pn. „Lany poniedziałek”,
– Klub Seniora z Lelisa z widowiskiem pt. „Darcie pierza”
– Zespół Kurpiowski „Krzaki i Pniaki” z Łęgu Przedmiejskiego „Muzyka na wsi”


Natomiast Orkiestra Kurpiowska pod okiem mistrza Jan Kania przygrywała i gości zachwycając zabawiała. Goście z Węgorzewa zostali obdarowani dawką pięknej kultury kurpiowskiej, poczęstowani również regionalną tradycyjną strawą z zakładu U Tereski z Aleksandrowa. Natomiast warsztaty z robienia palm kurpiowskich pod okiem mistrzyni rękodzieła Pani Wiesławy Chaberek były dosłownie pamiątką z miłego spotkania, gdyż każdy uczestnik zabrał własnoręcznie zrobioną palmę na jutrzejsze święto. Kurpie i ich tradycje są inspiracją dla różnych gości, także tych z krainy pięknych jezior. W trackie spotkania swój dorobek sportowy zaprezentowała Rada Gminna LZS w Lelisie. Jej zarząd w składzie Darek MrózStanisław Szczepaneki Jerzy Dawid opowiedzieli o historii sportu w naszej gminie, a na pamiątkę wręczyli gościom książkę Jerzego Kijowskiego pt. „Dzieje Ludowych Zespoów Sportowych w gminie Lelis”. Pani Barbara Dawcewicz i jej podopieczni byli zachwyceni, jednocześnie liczymy, że nasze kontakty będą rozwijać się na różnych płaszczyznach społecznych i zaowocują dłuższą współpracą.