Pomiń menu

Porządkujemy naszą przestrzeń

Porządkujemy naszą przestrzeń

Pierwszym działaniem, jakie zostało zrobione w ramach poprawy funkcjonalności i estetyki przestrzeni publicznej w naszej wsi, był demontaż (w połowie marca) brzydkich, betonowych i metalowych słupów na obrzeżu zieleńca przed świetlicą wiejską, jak również starych tablic informacyjnych. Pomogli nam pracownicy Urzędu Gminy w Godkowie. Pod koniec marca przed sklepem  pojawiła się, zgodnie z obietnicą Wójta, nowa tablica informacyjna. Każdy mieszkaniec idąc do sklepu mija tablicę z aktualnymi informacjami. Dzięki takiemu umiejscowieniu tablicy jest lepszy przepływ informacji.

Wykorzystując to, że wiosna jest zawsze świetną okazja do zrobienia porządków – również na wsi – 6 kwietnia 2019 roku o godz. 15.00 w ramach akcji Masz Głos przed świetlica wiejską w Dobrym zgromadzili się, bez względu na stanowisko, status społeczny czy wiek, wszyscy, którym czystość i estetyka wsi leży bardzo na sercu – razem 32 osoby. Wśród tych osób znaleźli się: panie z KGW, druhowie z OSP, sołtys, radni sołeccy, młodzież i dzieci. Głównym celem było sprzątanie wsi z zalegającego na jezdni i chodnikach piasku, zebranie butelek, opakowań i innych śmieci, wypielenie rabat. Nie było łatwo, ale daliśmy radę. Piasek został zebrany, rabaty przed świetlicą wiejską i przy cmentarzu – uporządkowane. Napełniono śmieciami (połamane części samochodowe, stare materiały budowlane, butelki szklane i plastikowe, opakowania papierowe i foliowe) 13 worków 120 litrowych. Teraz mogliśmy poustawiać, na skwerze przy świetlicy, w miejsce starych zdemontowanych słupów, gazony betonowe, kupione dzięki otrzymanemu grantowi. Zastąpienie brzydkich słupów betonowych, gazonami betonowymi było konieczne, ze względu na to, że w tym miejscu zawracają autobusy i samochody ciężarowe, które, po likwidacji słupów, strasznie rozjeździły nam zieleniec. Na koniec posadziliśmy nowe rośliny, które stanowią uzupełnienie nasadzeń roślinnych z poprzedniej akcji.

Co osiągnęliśmy? Przede wszystkim zadowolenie z dobrze wykonanej pracy, zadbaliśmy o estetykę wsi, utwierdziliśmy się, że warto dbać o środowisko i miejsce, w którym mieszkamy, bo przecież nasza wieś , to nasza sprawa i wizytówka nas samych. Nikt lepiej nie zadba o nasze sprawy, jak my sami. A na koniec – wspólne grillowanie.