Pomiń menu

Byliśmy na Paradzie Seniorów!

Byliśmy na Paradzie Seniorów!

Z czym kojarzy Wam się parada? Pewnie pomyślicie: z rozentuzjazmowanym, barwnym tłumem, młodością, energią, manifestacją poglądów, muzyką – wszystko się zgadza. Tak właśnie wygląda Parada Seniorów „Dojrzali Wspaniali”, która od 6 lat odbywa się w sierpniu w Warszawie. 24 sierpnia zjechała się do stolicy rekordowa liczba: 15 tysięcy seniorów z 400 miejscowości w Polce. Wśród nich był Klub Seniora Motława, uczestnik akcji Masz Głos.

„Od 5 lat każdego roku organizuję wyjazd pomorskich seniorów na Ogólnopolską Paradę – mówi Helena Turek z Klubu Seniora Motława, uczestnika akcji Masz Głos. Staram się o dofinansowanie z miasta, które chętnie przekazuje mi pieniądze z puli przeznaczonej na promocję Gdańska. Każdego roku staram się zabierać inna grupę z innej dzielnicy miasta, bo chcę, aby jak najwięcej seniorów mogło w tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyć.”

Przyjazd na Paradę Seniorów to duże wyzwanie organizacyjne dla grupy z Gdańska. Aby dojechać do Warszawy, musieli wstać bardzo wcześnie, bo już o 5 rano rozpoczynali podróż. Dlatego za tegoroczne wsparcie finansowe od miasta seniorzy zakupili śniadanie dla wszystkich. A siły musieli mieć wiele!

Już na miejscu – w Warszawie – seniorzy z Pomorza maszerowali jak zawsze głównym szlakiem Parady i prezentowali się niezwykle kolorowo. Co roku mają inny, świeżym pomył, jak zaprezentować się na ulicach stolicy – w tym roku byli w strojach mieszczek i mieszczan gdańskich! Na tyle spodobali się mieszkańcom Warszawy, że byli cały czas oblegani – każdy chciał mieć z takimi seniorkami i seniorami zdjęcie.

„Jeden nasz senior przez  te zdjęcia i rozmowy z Warszawiakami nie zdążył na pociąg do Gdańska!” – zdradza anegdotę pani Helena.

Seniorzy pokazali, że powszechnie znane skojarzenia z tą grupą wiekową to stereotypy. Na przekór im mają werwę, optymizm, ciekawość świata. Mają też szerokie doświadczenie życiowe i w tak szczególnym roku jak ten – 30-lecia wolnych wyborów – seniorzy właśnie z Gdańska chcieli przypomnieć to przełomowe wydarzenie. „Wówczas wygraliśmy i w tych czasach bałaganu politycznego to ważne przypomnienie”, mówią.