Pomiń menu

Kurpiowskie ozdoby świąteczne

Kurpiowskie ozdoby świąteczne

Kurpie w Obierwi dalej trwają... czyli Radomir realizuje swój projekt, który ma ocalić od zapomnienia piękno regionalnej kultury. Dla dzieci kultura ludowa jest bardzo ciekawa, lgną do niej i pragną ją poznawać. Doskonałą okazją, aby przybliżyć ją im są warsztaty regionalne.

Warsztaty bożonarodzeniowe „Ozdoby świąteczne na Kurpiach” odbyły się w Szkole Podstawowej w Obierwi w 12 grudnia 2019 r. Zajęcia prowadziła twórczyni ludowa – Edyta Pliszka-Późniewska z pomocą Marzeny Kowalczyk. Razem przybliżyły uczestnikom niektóre tradycje świąteczne.

Dawniej na Kurpiach już na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem rozpoczynały się intensywne przygotowania do świąt. Od pierwszej niedzieli Adwentu w kurpiowskich chatach, podczas tzw. świętych wieczorów, kobiety wykonywały świąteczne ozdoby domu i na choinkę. Piekły z ciasta byśki i nowe latka, robiły nowe firanki i świąteczne wycinanki. Na święta wszystkie kurpiowskie chałupy musiały być świeżo bielone i dekorowane bibułkowymi firaneczkami. Na ścianach Kurpianki zawieszały papierowe wycinanki – dudki, drzewka i leluje.

Uczestniczące w warsztatach dzieci zaczęły od zrobienia wycinanek, a potem łańcuchów z bibuły i świątecznych stroików z gałązek świerku. Każdy miał pełne ręce roboty… i całe w brokacie, który dominował wśród kolorowych dodatków. Pod koniec wszyscy zgodnie stwierdzili, że warsztaty były inspirujące i potrzebne, bo tradycja jest ważna, a człowieka bez niej można porównać do drzewa bez korzeni. Tradycja ma w sobie coś wartościowego, co szkoda byłoby stracić. Jest swoiście i niepowtarzalnie piękna. To są nasze korzenie, o które warto dbać. Pięknie dziękujemy Paniom prowadzącym zajęcia za wspaniałą lekcję kurpiowskiej tradycji.

Zycë Wóm, łabyśta latośe śwęta Bozégo Narodzëńå, przezyly radośńe, ńïło jï rodźïnńe.