Pomiń menu

Projektowe refleksje

Projektowe refleksje

Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” nie spoczęło na laurach w czasie ograniczenia kontaktów, ani też nie popadło w letarg. Mimo oddalenia, dbaliśmy o wzajemne relacje, dzwoniąc do siebie i dopytując się o bieżące problemy i zdrowie.

Jak dbaliśmy o siebie i otoczenie

Czas pandemii wykorzystaliśmy – zgodnie z potrzebą – na zabezpieczenie siebie, swoich rodzin i innych osób, szyjąc maseczki ochronne z własnych materiałów. Rekordzistką była p. Marianna, która uszyła 145 sztuk! Pomogliśmy też, współpracując pro bono ze Sławieńskimi Warsztatami Terapii Zajęciowej, w rozdystrybuowaniu 100 sztuk maseczek.

Odpoczywamy w ogrodzie

A kiedy już można było wychodzić na dwór – rzuciliśmy się w wir prac ogrodowo-kwiatowo-plastycznych. Żeby było kolorowo, przyjaźnie, weselej. Tak więc w naszych obejściach zakwitło tysiące bratków i stokrotek, nastąpiła wymiana sadzonek i flanc. Zajęliśmy się też obmyślaniem bezpiecznych planów spotkaniowych.

Wystawa na płocie

Ciekawym pomysłem na ozdobienie naszych podwórek, płotów, stodół stał się drewniany decoupage. Panowie wcześniej przygotowali krążki z wycinki drzew, podszlifowali, a panie malowały, kleiły i lakierowały – we własnych domach i z własnym pomysłem.  W efekcie powstały ciekawe aranżacje na stodole, na płocie, a w najbliższym czasie zaplanowana jest wystawa tych „innych obrazów” na okolicznym płocie, na sieci rybackiej na ulicy Biedronkowej w Pieńkowie. Tam też odnowiliśmy własnoręcznie zrobione meble ogrodowe (2 ławeczki i stolik), powstał kącik gier ekologicznych: kółko i krzyżyk, domino kamienne, kręgle butelkowe (plastikowe).

„W ramach inicjatywy społecznej – mówi Teresa Rysztak – będziemy odnawiać kamienne biedronki, budować hoteliki dla owadów, stworzymy gliniane kafle z numerami domów, zrobimy uliczkowy festyn i pojedziemy na wycieczkę na średniowieczny plac zabaw do Leonardii do Krup. Dzięki wsparciu finansowemu Gminy Postomino wakacje ludzi aktywnych (młodszych i starszych) będą twórcze, ciekawe i radosne.”

W planach spacery badawcze

Natomiast to, co chcemy zrealizować tylko z seniorami, jest jeszcze trochę przed nami – będą to spacery badawcze, społeczne pod kątem utrudnień, jakie występują w naszych wioskach dla seniorów.

Razem z Fundacją Pięknolesie

We wrześniu planujemy spotkanie z seniorami z Fundacji Pięknolesie z gminy Żary, by poznać zasoby kulturowe i gospodarcze gminy: Postomino i Żary. Dodatkowym plusem jest fakt, że działania naszych organizacji w zakresie integracji i edukacji osób starszych będą wspierać władze obu gmin, które zostały przekonane do słuszności i wartości takiej współpracy. Oby tylko zdrowie i polityka pozwoliły na rozwój społecznych działań obywatelskich.

tekst: Teresa Rysztak, red. MG