Pomiń menu

Dbamy o zielone

Dbamy o zielone

Niedawno w świdwińskim  „Małym Parku” można było zobaczyć kilka osób w kaskach i dziwnych uprzężach wśród koron drzew. To arboryści. Pojawili się tu z inicjatywy Grupy Nieformalnej z Rusinowa, która w uzgodnieniu z Urzędem Miasta Świdwin przygotowała całe wydarzenie.

W Masz Głos o drzewach

Nic nie odbyłoby się bez udziału w akcji „Masz Głos”, która wspiera oddolne działania obywatelskie. To już druga edycja, w której Grupa Nieformalna z Rusinowa działa w tematach ochrony drzew i podnoszenia świadomości społecznej w tym zakresie. W ubiegłym roku, dzięki zaangażowaniu społecznemu i współpracy z samorządem, udało się objąć ochroną prawną w postaci pomników przyrody 11 wyjątkowych egzemplarzy drzew z terenu Gminy Świdwin.

Pielęgnujemy zielone

W tym roku postanowiliśmy pokazać mieszkańcom, jak prawidłowo wygląda pielęgnacja drzew. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu członków Federacji Arborystów Polskich przygotowaliśmy profesjonalny pokaz z ich udziałem. A pracują widowiskowo – z użyciem lin. Arboryści opowiedzieli też o swoim zawodzie i pokazali, jak na co dzień pracują.

Natura łączy

Bardzo cieszy nas zainteresowanie mieszkańców pokazem i tematem drzew. Widać, że są one ważne, podobnie – istotne jest to, co się dzieje z drzewami. Nasze wydarzenie było też świetną okazją do zachęcenia mieszkańców do współpracy z samorządami przy powoływaniu lokalnie nowych pomników przyrody. Przybliżyliśmy im ideę akcji „Masz Głos”, aby osoby zaangażowane społecznie chciały działać przy jej wsparciu.

Ważny temat dla naszej władzy samorządowej

Organizacja wydarzenia była nie lada wyzwaniem dla małej Grupy Nieformalnej z Rusinowa. Tym większa jest satysfakcja, że wszystko się udało i – mimo niezbyt sprzyjającej pogody – przybyło tak wiele osób. Duże znaczenie miała dla nas obecność przedstawicieli Urzędu Miasta – Burmistrza i jego Zastępczyni, która świadczy o poważnym podejściu do tematu zieleni w mieście. Nie umknęła naszej uwadze obecność pracownika Urzędu Gminy Świdwin od spraw zieleni oraz Radnej Miasta Świdwin. Niestety, jako członkowie Federacji Arborystów Polskich, działający w branży zieleni wysokiej, zauważamy duże uchybienia i nieprawidłowości w dbaniu o drzewa. Jest to problem ogólnopolski.

Standardy ciągle wyzwaniem

Mamy nadzieję, że nasze działanie zwróciło uwagę społeczeństwa oraz przedstawicieli samorządów na sprawę drzew i przyczyni się do podniesienia standardów dbania o zieleń. Jako pasjonaci drzew, kształcący się ciągle w tym temacie, służymy radą i darmowymi konsultacjami w zakresie drzew – zarówno osobom prywatnym, jak i samorządom, gdyż to one na swoim terenie mają bardzo wiele drzew, które powinny być bezpieczne dla otoczenia i służyć dobru wspólnemu.

Pozostajemy także otwarci na sygnalizowany już wcześniej temat wprowadzenia lokalnie standardów ochrony drzew, które zaczynają funkcjonować w innych miastach Polski , np. Wrocławiu, Bielsku-Białej.