Pomiń menu

Mały Festiwal o Miastach

Mały Festiwal o Miastach

Pierwszy tydzień festiwalu już za nami! Zaowocował spotkaniami z ciekawymi ludźmi i inspirującą wiedzą o rozwiązaniach partycypacyjnych w innych miastach. 

Jak się poruszać po mieście

W pierwszym tygodniu gościliśmy Joannę Suchomską z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju z Torunia, z którą rozmawialiśmy o różnych aspektach partycypacji obywateli w zarządzaniu miastem. Tematem spotkań z Krzysztofem Gubańskim był rower towarowy, jego możliwości transportowe, udogodnienia. Dowiedzieliśmy się, jak z wdrożeniem go poradziła sobie Gdynia. Z kolei Tomasz Tosza z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie opowiedział o projekcie “Wizja ZERO”.

O klimacie

Interesowała nas też błękitno-zielona infrastruktura dla łagodzenia zmian klimatu w mieście. W tym temacie naszym gościem był Prezes Zarządu spółki Wodociągi Słupsk. Zmiany klimatu dotykają nas coraz bardziej, dlatego też rozmawialiśmy o gospodarowaniu wodami opadowymi, o ogrodach i trawnikach deszczowych, o zielonych dachach.

Suburbanizacja

W czwartek  przyszła pora na tematy suburbanizacyjne. Odbyła się debata “Suburbanizacja po słupsku” między gminami Kobylnica i Słupsk oraz miastem Słupsk. Po południu spotkaliśmy się z dr hab. Katarzyną Kajdanek, prof. UWr, z którą rozmawialiśmy o “Suburbanizacji po polsku”, poszerzając w ten sposób wątek porannej debaty.

Doświadczenie przestrzeni miejskiej

W piątek można było posłuchać o projekcie “Żywa ulica” z Pawłem Jaworskim oraz o zarządzaniu ulicą z Aliną Czyżewską i Martą Bejnar Bejnarowicz. W weekend – ciąg dalszy wydarzeń festiwalowych: spacer urbanistyczny w Słupsku, spotkanie on-line z Grzegorzem i Sylwią Pronobis, seanse kinowe; w repertuarze dwa filmy o tematyce miejskiej – “Można panikować”  w reż. J.L. Ramsey oraz “Bloki” w reż. Konrada Królikowskiego.

Od 21 września

W drugim tygodniu festiwalu warto zwrócić też uwagę na dwa spotkania z reportażem – “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz oraz “Wanna z kolumnadą” Filipa Springera. Po szczegóły zapraszamy na wydarzenie festiwalowe oraz na naszą stronę internetową. Możecie również zobaczyć, co u nas się wydarzyło do tej pory na naszym kanale YouTube.

Bądźcie z nami!