Pomiń menu

Szkolenie z prawa samorządowego

Szkolenie z prawa samorządowego

Kolejna edycja akcji Masz Głos dobiega końca. Podsumowanie działań już wysłane, jednak to nie zwalnia tempa naszej aktywności.

6 października w Centrum Kultury – Biblioteki i Sportu w Lelisie odbyło się bezpłatne szkolenie głównie dla radnych i sołtysów z powiatu ostrołęckiego. Poprowadził je Szymon Osowski, prawnik na co dzień związany z siecią obywatelską Sieć Obywatelska – Watchdog Polska. Forma zdalna spotkania sprawdziła się całkiem dobrze i wygląda na to, że w dzisiejszych realiach trzeba przyzwyczajać się do takiego kontaktu. Ekspert w przystępny i rzeczowy sposób omówił:
– inicjatywę lokalną,
– jednostki pomocnicze gminy (sołectwa),
– prawa i obowiązki radnego,
– jawność w samorządzie.

Szkolenie było okazją do pogłębienia wiedzy o samorządzie i poznania różnicy pomiędzy prawem a zwyczajem. Uczestnicy mogli utrwalić wiedzę i wzmocnić kompetencje. Warto, aby radni i sołtysi na bieżąco korzystali z takich form dokształcania, bo z pewnością podnoszą ich sprawność wykonywania funkcji w samorządzie.

Szkolenie po raz kolejny udowodniło, że w samorządach wciąż w większym lub mniejszym stopniu panuje zwyczaj, a nie prawo.  W trakcie pojawiło się wiele przykładów na to, że jest jeszcze wiele do poprawienia w naszych gminach.

Pomysłodawcą szkolenia był Kamil Stepnowski, radny gminy Lelis, sołtys Aleksandrowa, uczestnik Akademii Samorządowej. Kamil to także były uczestnik akcji Masz Głos i aktywny członek naszego stowarzyszenia. Szkolenie wsparł również sołtys miejscowości Siemnocha, Łukasz Budniak, również członek stowarzyszenia. Łącząc siły można zatem realizować ciekawe pomysły i szkolenie zupełnie za darmo. Nie możemy również zapomnieć o wsparciu dyrektor Katarzyny Dobkowskiej-Wiśniewskiej, która udostępniła nam salę w CK-BiS i z sprzęt do komunikacji internetowej. Współpraca się opłaca 😉

Udział w szkoleniu wzięło 21 osób z takich gmin jak: Lelis, Olszewo-Borki, Rzekuń oraz Troszyn.Gościem specjalnym na spotkaniu była Agnieszka Maszkowska, nasza koordynatorka w akcji Masz Głos. Wspomniała, czym jest akcja i jakie korzyści niesie za sobą udział w takich przedsięwzięciach.