Pomiń menu

Szanujmy wodę – skarb naszej planety!

Szanujmy wodę – skarb naszej planety!

Światowe Dni Wody 2020 to projekt o zagrożeniu brakiem wody i suszą.

Susza to już fakt

Jak podają obserwacje, w kwietniu 2020 r. susza dotyczyła ponad 1/3 obszaru Polski. Gospodarowanie wodami i ich zasobami musi się odbywać w sposób racjonalny i zrównoważony. Dlatego wraz z janowskim Sanepidem, Nadleśnictwem Janów Lubelski, Wodami Polskimi Oddziałem rzeszowskim, miejscowym oddziałem  PTTK-u  zainteresowaliśmy się tematyką miejscowych wód.

Mimo pandemii

Projekt zaplanowaliśmy na marzec (22 marca jest Światowy Dzień Wody) i w zupełnie innej formie niż ta, która projekt zakończyła. Pewne sytuacje (a te, które zagrażają życiu i zdrowiu są najważniejsze) – w tym pandemia, nie pozwoliły nam zrealizować pierwotnego planu. Problem wody stał się jednak dla nas tak ważny, że postanowiliśmy przenieść projekt do rzeczywistości on-line. Czy podołaliśmy zadaniu? Wyczerpać temat – nie, ale powiodła się próba zaapelowania i zwrócenia uwagi na ważkość tematu, choć pewnie w niewielkiej formie…

Wycieczka on-line

Filmik, zrealizowany własnym sumptem z życzliwością członków janowskiego PTTK-u janowskiego, stał się formą zastępczą planowanej wycieczki terenowej z młodzieżą nad rzeczkę Białkę i Janowskie Stoki. Zapraszamy  zatem na wycieczkę on-line po Janowie śladem miejscowych wód.

Placówkom edukacyjnym, które przyjęły zaproszenie do projektu – Ogólniakowi i Zespołowi Szkół Technicznych – dziękujemy. Wyjątkowe podziękowania dla burmistrza Janowa Lubelskiego – Krzysztofa Kołtysia, który objął patronatem nasze przedsięwzięcie.