Pomiń menu

I Międzysołeckie podchody

I Międzysołeckie podchody

Podchody to pomysł Ochotniczej Straży Pożarnej w Gronowie Elbląskim na integrację społeczności gminy i działanie w ramach akcji Masz Głos. Gdy tylko poluzowały obostrzenia, wyszliśmy do swojego środowiska z propozycjami na wspólne, aktywne spędzanie czasu. I tak 3 lipca odbyły się I Międzysołeckie Podchody.

Słowo „podchody” może kojarzyć się wielu osobom z poszukiwaniem drugiej drużyny dzięki znakom narysowanym na drodze. Jednak urozmaiciliśmy tę formę zabawy i postanowiliśmy połączyć z elementami gry terenowej. W związku z tym przygotowaliśmy dla uczestników różnego rodzaju zabawy, zadania i zagadki do rozwiązania na trasie. Celowo w nazwie wydarzenia zawrzeliśmy słowo „międzysołeckie”, aby zmotywować mieszkańców sołectw naszej gminy do wspólnej zabawy. Drużyny musiały składać się z minimum pięciu osób.

Rano jeszcze niepewnie

Sobotni poranek przywitał nas ogromnym zachmurzeniem. Od rana obserwowaliśmy pogodę – słońce walczące z deszczowymi chmurami. I choć byliśmy gotowi na odwołanie wydarzenia, słońce zwyciężyło i mogliśmy cieszyć się piękną aurą. Na starcie, który znajdował się przy hali sportowej w Gronowie Elbląskim, zgłosiło się osiem drużyn:

1. OLEŚNIACY TACYTACY ! – sołectwo Oleśno

2. ADAMUS – sołectwo Karczowiska Górne

3. BULDOGI – sołectwo Gronowo Elbląskie

4. KARCZOWYJE – sołectwo Karczowiska Górne

5. FRIENDS – sołectwo Fiszewo

6. PAMPERSO-GERIATRIA JEGŁOLAND – sołectwo Jegłownik

7. NAJWIĘKSI – sołectwo Oleśno wraz z sołectwem Gronowo Elbląskie

8. ŚWIETLICZAKI – sołectwo Fiszewo

Wyzwanie

Każda z grup dostała mapkę miejscowości Gronowo Elbląskie z zaznaczonymi 11 punktami, w których czekały zadania i zagadki do wykonania, m.in. wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej w czasie ciągłym pięciu minut, opatrzenie rany, ułożenie wieży z małych krzesełek, zaśpiewanie piosenki. Każde wyzwanie miało na celu współpracę i wzajemne wspieranie się grupy. Drużyny, w pełnej gotowości i dobrych humorach, ruszyły na poszukiwanie.

Apetyt na zwycięstwo

Rywalizacja była zacięta. Adrenalina, emocje, lejący się pot, upływające minuty. Każdy, mimo początkowych zapewnień, że chodzi o dobrą zabawę, chciał pojawić się na mecie pierwszy z kompletem zaliczonych zadań. Najlepszą ekipą okazała się ta z Sołectwa Oleśno „OLEŚNIACY TACYTACY !” w składzie : Ilona Rychter, Magdalena Nazaruk, Agnieszka Cyrankowska, Katarzyna Hawryszko i Marcin Górzkowski. Zdobyli Puchar i pamiątkowe medale.

W nagrodę integracja

Po podchodach na wszystkich czekało ognisko i poczęstunek. Była to świetna okazja do integracji nie tylko między sołectwami, ale też między pokoleniami. W naszej zabawie wzięli udział mieszkańcy gminy w różnym przedziale wiekowym – dzieci, młodzież, dorośli; pomysł podchodów spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród uczestników i obserwatorów. Warto zaznaczyć, że dzięki takim wydarzeniom nie tylko się integrujemy, ale i walczymy z podziałami.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za włączenie się do zabawy, a Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej i Małgorzacie Józefowicz dziękujemy za wsparcie i pomoc w obstawieniu punktów z zagadkami.