Pomiń menu

Przyjaciel Pszczoły

Przyjaciel Pszczoły

W środę (15 września) w Obierwi można było zostać Przyjacielem Pszczoły. Wtedy właśnie odbyły się bezpłatne warsztaty ekologiczne "Łąka kwietna, pszczoły i inni zapylacze".

Podczas warsztatów uczestnicy poznali zalety łąk kwietnych i jak ważną rolę w przyrodzie pełnią pszczoły oraz inni zapylacze. Za aktywny udział każdy uczestnik otrzymał pamiątkową przypinkę „Przyjaciel Pszczoły” wraz z ulotką „Dlaczego warto wysiewać łąki kwietne?”.
Kto mieszka w lesie
Warsztaty, z których skorzystali uczniowie Szkoły Podstawowej w Obierwi, składały się z dwóch bloków tematycznych. Na pierwszym Daniel Piekarski i Tomasz Anzulewicz z Nadleśnictwa Ostrołęka – Lasy Państwowe – opowiedzieli o mieszkańcach lasu. Dzieci z zachwytem oglądały gabloty z owadami i tablice poglądowe. Wzięły również udział w konkursie na rozpoznawanie głosów zwierząt. Dowiedziały się, że leśnicy dbają też o bezpieczeństwo przeciwpożarowe za pomocą specjalnych urządzeń.
Kupiowskie pszczoły
Drugi blok przygotował Janusz Marzewski reprezentujący Kurpiowskie Bractwo Bartne. „Jak Każdy Kurp był myśliwym, tak prawie każdy był i bartnikiem” – pisał Adam Chętnik w książce „Kurpie”. Pszczoła dla Kurpiów miała i ma bardzo wielkie znaczenie. Tradycje pszczelarstwa na Kurpiach Zielonych i Kurpiach Białych sięgają XV wieku. Dobrze znane i udokumentowane są kultywowane przez pszczelarzy – spadkobierców bartników. Bartnik przedstawił dzieciom podstawowe przedmioty służące dawnym pszczelarzom, a używane do dziś. Jednak największe zainteresowanie wzbudził przyrząd zamontowany na drzewie. Jest to podstawowe narzędzie każdego bartnika służące do wspinania się na drzewa. Nazywa się leziwo (deseczka na bardzo długiej linie, splecionej w specjalny sposób). Za pomocą tej liny z deseczką bartnicy dostawali się do barci na drzewach.
Przeciąganie liny
Dużą atrakcją były zawody w przeciąganiu kurpiowskiej liny. Dzieci korzystały z pięknej pogody i kolorowały narysowane na kartonach owady, za co dostały nagrody w postaci cukierków i lodów.
Wydarzenie zorganizowało stowarzyszenie Projekt Radomir w ramach akcji Masz Głos przy współpracy z Kamil Stepnowski – Radny Gminy Lelis i Szkołą Podstawową w Obierwi. Ogródek kieszonkowy przy tablicy pamięci powstał w ramach projektu „Pamiętamy, przestrzegamy i o ekologię dbamy”, dofinansowanego w konkursie „FORMY7″, którego liderem była Joanna Dziesińska. Natomiast zaangażowanie wielu aktywnych mieszkańców spowodowało, że mamy w Obierwi piękne miejsce nie tylko na warsztaty.