Pomiń menu

Aktywnie z Masz Głos

Aktywnie z Masz Głos

Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej ze Słupska współpracuje z Postomińskim Stowarzyszeniem „Razem lepiej”. Zastanawiacie się, co daje taka współpraca, jakie są jej rezultaty? To m.in. ciekawe spotkania, zajęcia, projekty.

Wspaniałą wyprawą edukacyjno-integracyjną był wspólny wyjazd do Jarosławca, gdzie w Ośrodku Wypoczynkowym „Savana” pracowaliśmy nad metodami aktywizującymi osoby starsze. Hitem spotkania był plenerowy taniec narodowy, a pieczone ziemniaki (z dodatkiem masełka i soli) były przysmakiem wieczornej posiadówki. Ognisko, wspólne śpiewy, zabawy integracyjne i nocne rozmowy Polaków pewnie długo zostaną w pamięci zebranych.

Aktywni na wiele sposobów

Kolejny dzień zaczęliśmy gimnastyką na plaży. Później odbyły się warsztaty gliniarskie i festiwal gier niebanalnych. Nie było przegranych. Wszyscy otrzymali bogate nagrody (wysokiej klasy drewniany sprzęt AGD), a najważniejsze, że było dużo ruchu, śmiechu i zdrowej rywalizacji. Uczestnicy spotkania – przy swojskim cieście i owocach z sadu – dyskutowali o formach aktywności lokalnej, o planach na przyszłość i o tym, abyśmy mogli znowu spotykać się zdrowi.

O ładniejszym i bezpieczniejszym mieście

Ciekawym spotkaniem była też wizyta wiceprezydent Słupska – Marty Makuch, w siedzibie TPPW w Słupsku. Gośćmi honorowymi były przedstawicielki Stowarzyszenia „Inspiracje”. Tu również dominowała tematyka aktywizacji społeczności lokalnej. Zebrani przedstawili wachlarz uwag i propozycji, które mogłyby przyczynić się do poprawy estetyki miasta i wzrostu poczucia bezpieczeństwa. Spotkanie przebiegało w duchu konstruktywnej współpracy, ale też słychać było w wypowiedziach wielki niepokój w sprawach związanych z powszechnym wandalizmem, z ustawicznym niszczeniem mienia społecznego i problemami komunikacyjnymi. Pani wiceprezydent podziękowała za zaproszenie i możliwość wysłuchania problemów obywatelskich, do wielu odniosła się pozytywnie. Niestety, rozwiązanie wielu z nich zależy od nas samych, ale…

Wymienione działania zrealizowane zostały w ramach projektu ogólnopolskiej akcji Masz Głos, w której zarówno „Razem lepiej”, jak i TPPW bierze aktywny udział.

Teresa Rysztak