Pomiń menu

Tworzymy M-BAZĘ w Koninie

Tworzymy M-BAZĘ w Koninie

M-Baza to projekt Stowarzyszenia M-LAB i młodzieży uczącej się w Koninie. Ma na celu stworzenie ogólnodostępnej i interaktywnej mapy miejsc (“baz”) młodzieżowych w naszym mieście. Wszystkie miejscówki będą z opisem, zdjęciami, wielkością obszaru i będą mogły być ocenione za pomocą recenzji.

Każdy może dodać miejsce młodzieżowe

Wszystko, co trzeba zrobić, aby wybrane miejsce znalazło się na naszej mapie, to wypełnić formularz znajdujący się na stronie Stowarzyszenia. Wszystkie miejsca fizyczne będą wprowadzane na naszą mapę przez specjalnie powołany do tego zespół.

Kto może się zaangażować w naszą akcję?

Projekt tworzą młodzi Koninianie. Razem tworzymy mapę ciekawych miejsc w mieście, dlatego nieważne, ile ma się lat, każdy może zgłosić swoją miejscówkę!

Dlaczego nasz projekt jest potrzebny? 

M-Baza powstaje dlatego, że nie ma mapy z informacjami o miejscach młodzieżowych na terenie Konina, a młodzi chcą się spotykać i często nie wiedzą gdzie się udać. Niepokojący jest fakt o braku dyskusji na temat potrzeb utrzymywania kontaktu młodzieży – integracji, adaptacji dla dobrego zdrowia psychicznego, zwłaszcza po zdalnym nauczaniu. Zwracamy również uwagę, że nie ma inicjatyw związanych z wyszukiwaniem ciekawych i bezpiecznych miejsc spotkań dla nastolatków. Jako pierwsi w Koninie postanowiliśmy to zmienić, działamy razem!

Do czego dążymy? 

Chcemy pomóc nastolatkom w odkryciu miejsc ciekawych i bezpiecznych, w których będą mogli się spotkać z rówieśnikami. Będziemy te miejsca promować, ponieważ uważamy, że sama świadomość o istnieniu miejscówek stworzy okoliczności do spotykania nowych ludzi i nawiązywania znajomości przez młodzież. Jest to bardzo ważne dla zdrowia psychicznego i rozwoju, zwłaszcza w świetle pandemii i nauki zdalnej, bo możliwości do spotkań było niewiele. Mamy nadzieję, że wszystkie te czynniki pomogą w wygenerowaniu poczucia młodzieżowej wspólnoty, która tworzy miasto przystosowane do swoich potrzeb.

Co zrobiliśmy do tej pory

Stworzyliśmy logo akcji, identyfikację wizualną i plakaty zachęcające do włączenia się w akcję i współtworzenia mapy. Utworzyliśmy akcyjny adres e-mail. Pracujemy nad stroną WWW. Niedługo uruchomimy profil na Facebooku i Instagramie.

 

Rekrutujemy ambasadorów akcji w każdej szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Wysłaliśmy e-maile do opiekunów samorządów uczniowskich, przedstawiliśmy projekt na spotkaniu z młodzieżowymi organizatorami Tygodnia Praw Dziecka i podczas sesji Młodzieżowej Rady Miasta.

Rekrutujemy partnerów akcji. Wysłaliśmy zaproszenia do współpracy do miejsc i organizacji, które działają na rzecz młodzieży, w tym do wszystkich konińskich szkół. Już odbyliśmy spotkania w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Konińskim Domu Kultury. Mamy przygotowane umowy partnerskie. Logo akcji pojawi się już wkrótce na telebimie przy DK OSKARD.

Spotkaliśmy się z prezydentem miasta Konina – Piotrem Korytkowskim, zastępcą prezydenta ds. społecznych – Witoldem Nowakiem i opiekunką Młodzieżowej Rady Miasta Konina – Emilią Wasielewską. Zostaliśmy przyjęci entuzjastycznie. Samorząd wspomoże nas w promocji projektu. Pierwszy komunikat pojawi się już w najbliższym wydaniu Konińskiego Informatora Samorządowego na pierwszej stronie!

Co przed nami

Wkrótce we wszystkich szkołach rozpoczniemy akcję promocyjną. Do końca listopada pojawią się artykuły i wywiady w mediach lokalnych na ich portalach internetowych i w rozgłośniach radiowych. Na chodnikach przed szkołami pojawią się napisy #M-BAZA, a w przestrzeni miejskiej, w tym w komunikacji miejskiej –  wlepki z kodem QR. Będziemy zaciekawiać i zachęcać młodzież do włączenia się do akcji za pomocą chwytliwych haseł, np.:

  • gdy do akcji wkracza M-BAZA, wtedy na Konin pojawia się faza
  • kiedy kończy się zaraza, to M-BAZA was zaraża
  • gdy odkryjesz czym M-BAZA, to odkryjesz, że w Koninie jest więcej niż jedna oaza

Będziemy poszerzać grono wolontariuszy i partnerów akcji, podpisywać umowy wolontariackie i umowy o współpracy. Chcemy, aby link do bazy z grafiką naszej akcji został umieszczony na WWW wszystkich partnerów. Trzymajcie za nas kciuki! Ogarniamy bazę!

Chcesz być na bieżąco z tym co u nas polub nas na Facebooku