Pomiń menu

Żyją, dopóki pamiętamy

Grupa osób w różnym wieku. Pięć młodych osób stoi z tyłu patrząc na cztery pozostałe, które pochylone trzymają w rękach narzędzie i sprzątają nagrobek.

Pamięć Bohaterom i współpraca. Przed dniem Wszystkich Świętych wraz z wolontariuszami ze Szkoły Podstawowej im. hr. Władysława Zamoyskiego w Nochowie odwiedziliśmy groby Powstańców Wielkopolskich na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Cmentarnej w Śremie.

Pochyliliśmy się szczególnie nad tymi grobami, które wydają się być z różnych powodów zapomniane. Zgarnęliśmy liście, zapaliliśmy symboliczny znicz. Akcja udała się dzięki lokalnemu pasjonatowi, który pozbierał informacje o miejscach pochówku Powstańców Wielkopolskich i wcześniej oprowadził nas po nekropolii. Spontaniczna rozmowa z jedną z nauczycielek – panią Agatą – zaskutkowała grupą zaangażowanych wolontariuszy. Liczymy tutaj na dalszą współpracę, a dziś pamiętamy o tych, którzy walczyli o naszą wolność.
Rodzinny nagrobek bez płyty, zarośnięty trawą i zielskiem. Na froncie czarny krzyż, na płycie po lewej stronie krzyża napis: Aleksander Sobolewski, bojownik o niepodległość, powstaniec wielkopolski oraz daty urodzenia i śmierci. Na trawie stoją wiązanki sztucznych kwiatów.
Nagrobek Aleksandra Sobolewskiego przed sprzątaniem

 

Rodzinny nagrobek bez płyty, zarośnięty trawą i zielskiem. Na froncie czarny krzyż, na płycie po lewej stronie krzyża napis: Aleksander Sobolewski, bojownik o niepodległość, powstaniec wielkopolski oraz daty urodzenia i śmierci. Na trawie stoi wiązanka białych kwiatów.
Nagrobek Aleksandra Sobolewskiego po sprzątaniu.