Pomiń menu

Tak Wolontariat WPN zaczął kolejny sezon

Tak Wolontariat WPN zaczął kolejny sezon

Wakacje dobiegły końca, więc z odnowionymi siłami ruszyliśmy do działania. 17 września przypadał World Cleanup Day  i Sprzątanie Świata, dlatego wybraliśmy właśnie ten dzień, by zapoczątkować kolejny sezon działalności. Tym bardziej, że do naszej grupy dołączyli nowi wolontariusze gotowi do pracy na rzecz środowiska.

Lwia część naszych działań to sprzątanie lasów Wielkopolskiego Parku Narodowego. Najbardziej zanieczyszczone są  tereny położone w bezpośrednim sąsiedztwie parku, w  gminach okalających WPN, co potwierdziła nasza akcja. Wybór padł na Mosinę. Wcześniej nasi wolontariusze z patrolu przeprowadzili rozeznanie, z gminą ustaliliśmy odbiór śmieci. W ciągu zaledwie godziny i 45 minut 24 wolontariuszy (w tym dzieci i młodzież) zapełniło 27 120-litrowych worków różnymi odpadami.

Przeważały szklane opakowania, plastikowe butelki, folie, puszki po napojach. Były też części samochodowe i rowerowe czy potłuczone ceramiczne izolatory.

Niestety nie udało się posprzątać wszystkiego. Odkryliśmy spore wysypisko śmieci w lesie, na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, w pobliżu domów położonych na granicy Mosiny i parku.

Te ilości śmieci przekraczały nasze możliwości. Zrobiliśmy dokumentację, która zostanie przekazana odpowiednim instytucjom, by to one zajęły się likwidacją wysypiska, kolejnej bomby ekologicznej na tych terenach.