Pomiń menu

Sprawa boiska

Sprawa boiska

Fundacja GraTy zrobiła konsultacje społeczne dotyczące boiska na jednym z osiedli w mieście. Została o to poproszona przez władze, bo ma doświadczenie i zaufanie, a temat boiska groził konfliktem. Wokół mieszkają przeważnie seniorzy, którzy w większości byli przeciwni utrzymaniu tego miejsca, ale młodzież wciąż go używała i potrzebowała.

Sukces zapewniła konsultacjom społecznym formuła kawiarni obywatelskiej, która została urządzona tuż obok boiska. W sześciu spotkaniach wzięło udział blisko 100 mieszkańców. Część wypowiedziała się telefonicznie. Do dyskusji włączyły się też młode osoby. Rozmowy pokazały, że tak naprawdę interesy seniorów i młodych nie wykluczają się – łączy ich ta sama potrzeba czystego i zadbanego miejsca na osiedlu. Odpowiedzi mieszkańców trafiły później w formie raportu do prezydenta i Rady Miasta. Decyzją władz w 2023 roku na terenie boiska i wokół pojawi się oświetlenie, ponadto policja zwiększy – na wyraźną prośbę młodych – częstotliwość patroli w tym miejscu. W tej chwili boisko jest zamykane na noc, co także było rekomendacją wszystkich uczestników konsultacji.

Fundacja GraTy i władze Krosna jest finalistą nagrody Super Samorząd za za przeprowadzenie konsultacji społecznych w formie kawiarni obywatelskiej dotyczących boiska.