Pomiń menu

Nie dla centrum logistycznego w Malinie

Nie dla centrum logistycznego w Malinie

W ostatnią środę marca w Malinie pod Wrocławiem odbyła się konferencja prasowa mieszkańców zrzeszonych w grupie "NIE dla centrum logistycznego w Malinie (Wisznia Mała)" z udziałem mediów. Nie zgadzają się na budowę centrum logistycznego w ich wsi.

Planowana inwestycja – hale magazynowe – ma zająć 400 tys. m kw. Mieszkańcy nie wyobrażają sobie 6 tys. pojazdów na dobę w swojej wsi, 40 ha betonu, hałasu i zanieczyszczenia środowiska. Dlatego protestują. Jakie mają argumenty? Inwestycja nie jest zgodna ze „Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Wisznia Mała” oraz ze Strategią Rozwoju Gminy Wisznia Mała, która definiuje się jako miejsce „do życia i rozwoju w rytmie natury.”

Protestujący mieszkańcy zrzeszyli się na grupie Facebookowej „NIE dla centrum logistycznego w Malinie (Wisznia Mała)”, która skupia już prawie pół tysiąca mieszkańców. Przystąpili też do tej edycji akcji Masz Głos, bo chcą skutecznie szukać odpowiednich narzędzi perswazji. Już na spotkaniu wojewódzkim we Wrocławiu – pierwszym spotkaniu uczestników z Dolnego Śląska, zorganizowanym 27 marca – nawiązali kontakt z SISE EkoKąty, uczestnikiem z Sadkowa, który ma doświadczenie w tego rodzaju sprawach.

„Zanim się to stało, w życiu nie przyszło mi do głowy, że będę współtworzył stowarzyszenie”, mówi Krzysztof Chuchro z grupy protestujących mieszkańców.