Pomiń menu

Obchody Światowego Dnia Autyzmu w Toruniu

Obchody Światowego Dnia Autyzmu w Toruniu

1 i 2 kwietnia odbędzie się wiele atrakcji, w trakcie których mieszkańcy i mieszkanki Torunia będą mogli poznać Dom Niebieskich Serc - właśnie powstający dom dla osób z autyzmem, a także inne inicjatywy stowarzyszenia SPOZA.

Zobacz: plan obchodów Światowego Dnia Autyzmu w Toruniu

1 kwietnia będzie można przyłączyć się do prac porządkowych wokół Domu Niebieskich Serc. To wyjątkowe miejsce, tworzone przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem w Toruniu*, dla dorosłych osób w spektrum autyzmu. Dom znajduje się przy ulicy Suwalskiej 49 w Toruniu.

Wspólny dom

Dom Niebieskich Serc to prywatna inicjatywa rodziców podopiecznego Spoza w Toruniu, którzy przekazali Stowarzyszeniu budynek (500 m2) wraz z działką. Remont tego miejsca zaczął się w zeszłym roku, obecnie trwają prace wykończeniowe. We wszystkich pracach porządkowych uczestniczą rodzice podopiecznych SPOZA w Toruniu. Ta wspólna inicjatywa daje możliwość realnego zaangażowania się w stworzenie miejsca, które ma być ich wspólną ostoją, a dorosłym osobom z autyzmem (obecnie jeszcze dzieci i nastolatkowie) ma dać – przy odpowiednim wsparciu terapeutycznym – szansę na godne i szczęśliwe życie.

Budynek powstał z myślą o potrzebach osób poruszających się na wózkach i jest przygotowywany tak, aby przypominał prawdziwy dom rodzinny.  Będzie tam salon z kuchnią, czyli wspólna przestrzeń, kilka pokoi z łazienkami, po 20m2 każdy, sale terapeutyczne, pomieszczenie biurowe i gospodarcze. Przed domem powstaje parking na 14 aut. Za domem jest wielki ogród z przeznaczeniem na rekreację oraz ogród sensoryczny i warzywny – miejsce do nauki prac ogrodowych, majsterkowania, itp.

Sfinalizowanie wszystkich prac jest przewidziane na maj 2023 roku.

Dom z świetlicą terapeutyczną

Wraz z Domem jest plan na świetlicę terapeutyczną, w której Stowarzyszenie będzie prowadzić zajęcia popołudniowe i weekendowe dla dzieci i młodzieży. Dom Niebieskich Serc ma pełnić także funkcje wytchnieniowe dla rodziców, którzy będą mogli tu zostawić dzieci pod opieką specjalistycznej kadry i zregenerować swoje siły, najpierw popołudniami, potem w weekendy, a w przyszłości na dłużej, na stałe.

Pora na wyposażenie

Na wyposażenie domu potrzeba mebli, sprzętu AGD, sprzętu multimedialnego i zagospodarowania ogrodu. Od kilku miesięcy Stowarzyszenie stara się pozyskać pieniądze na ten cel. Jak można wspomóc inicjatywę?

  • Wpłatą na konto Stowarzyszenia z dopiskiem: Dom (warto robić to systematycznie, nawet symboliczną kwotą),
  • wpłatą na zrzutkę: https://zrzutka.pl/k5sccy,
  • udziałem w aukcji ,,Meblujemy Dom Niebieskich Serc” wspierającej zrzutkę (szczegóły w linku powyżej),
  • zakupieniem konkretnego sprzętu, np.: kanap, mebli do pokojów, mebli kuchennych, sprzętu AGD, telewizora, komputera, sprzętu ogrodowego, sadzonek roślin, a także huśtawek i mebli ogrodowych,
  • podzielić się informacją o inicjatywie Domu Niebieskich Serc z innymi, wrażliwymi osobami.

Co po otwarciu domu

Wyzwaniem będzie utrzymanie domu, jednak jest już na to plan, m.in prowadzenie działalności związanej ze wspieraniem osób z niepełnosprawnościami, dotacje, wynajęcie niektórych pomieszczeń na działalność specjalistów wspierających osoby z autyzmem.

„Najtrudniejszy jest początek, pierwszy krok. Wydaje się nam, że to, co do niedawna było tylko naszym marzeniem, już się dzieje. Dom jest, stoi i daje nadzieję nam i naszym dzieciom”, mówią członkowie Stowarzyszenia.

* Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem w Toruniu (SPOZA w Toruniu) od kilku lat wspiera dzieci z autyzmem i ich rodziny. Obecnie Stowarzyszenie opiekuje się 40 dziećmi w wieku od 3 do 24 lat. Stowarzyszenie organizuje terapię dla dzieci, prowadzi grupy wsparcia dla rodziców, dba o rodzeństwo dzieci z autyzmem. Dużą uwagę przywiązuje do uświadamiania społeczeństwa na temat potrzeb osób z autyzmem. Jest partnerem merytorycznym akcji ,,Ciche godziny” w CH Atrium Copernicus. Współpracuje z Bajem Pomorskim – projekt ,,Kultura Bez Barier”.