Pomiń menu

Kobiecy Ogród Mocy w Wałbrzychu

Kobiecy Ogród Mocy w Wałbrzychu

Kobiecy Ogród Mocy to inicjatywa Wałbrzyskiej Rady Kobiet dla mieszkanek Wałbrzycha.

Kim są inicjatorki przedsięwzięcia? To wałbrzyszanki – trenerki, realizatorki projektów społecznych, lokalne działaczki, terapeutki zajęciowe, kierowniczki firm, bizneswomanki, członkinie organizacji społecznych, urzędniczki, działaczki na rzecz równości i praw kobiet, aktywizacji zawodowej kobiet, na rzecz kultury, promocji aktywności fizycznej, ekolożki. Na co dzień działają w Wałbrzyskiej Radzie Kobiet, której największym dotychczasowym sukcesem jest akcja #Wałbrzych szanuje, czyli apel o niestosowanie mowy nienawiści w przestrzeni publicznej, przyjęty przez Radę Miasta. „To nasz głos i brak zgody na nasilające się w przestrzeni publicznej coraz powszechniejsze objawy nienawiści, prowadzące do wykluczenia oraz podziałów. Widoczny obok plakat pojawił się w miejskich przestrzeniach i do dziś przypomina, że Wałbrzych szanuje…”, mówią członkinie Wałbrzyskiej Rady Kobiet.

Kobiecy Ogród Mocy

Kobiecy Ogród Mocy jest najnowszą inicjatywą Wałbrzyskiej Rady Kobiet, która ma dać wałbrzyszankom głos i moc do działania. W planach są wydarzenia m.in. artystyczne, taneczne, wspólnie tworzone przez kobiety, które pozwolą bardziej zintegrować ich lokalne środowisko wokół wspólnych doświadczeń, a także wzmocnić wewnętrzną siłę, poczucie przynależności do grupy i sprawstwa. „Bo każda kobieta będzie mogła czerpać od drugiej pełnymi garściami, by znaleźć swój wewnętrzny głos i swoją wewnętrzną moc”, mówią inicjatorki. Radość i język porozumienia bez stosowania mowy nienawiści mają być wyraźnym elementem tych działań.

W drugiej połowie kwietnia odbyła się pierwsza akcja w terenie w ramach Kobiecego Ogrodu Mocy. Wałbrzyszanki zostały zapytane m.in. za pomocą ankiety o pomysły na Kobiecy Ogród Mocy i o to, jaką moc ma im dawać. Taka diagnoza to świetny punkt wyjścia do zaprojektowania działań, które odpowiedzą na faktyczne potrzeby kobiet.

Działanie odbyło się podczas pikniku ekologicznego – miasto udostępniło Wałbrzyskiej Radzie Kobiet stoisko wraz z trybunką, aby inicjatorki mogły zaprezentować swój pomysł Kobiecego Ogrodu Mocy i własnoręcznie wykonane dekoracje z kwiatów czy rekwizyty do pamiątkowych zdjęć. Były też „Babeczki Mocy”, które miały rozbudzić ciekawość lokalnej społeczności i zaakcentować władzy sens oraz potrzebę stworzenia Kobiecego Ogrodu Mocy.

Fot.: inicjatorki, mieszanki Wałbrzycha, a także prezydent Wałbrzycha – Roman Szełemej i prezydentka – Sylwia Bielawska, którzy aktywnie włączyli się w działanie Wałbrzyskiej Rady Kobiet podczas pikniku ekologicznego.