Pomiń menu

„Gotowanie na Polanie” w Mogilnie

„Gotowanie na Polanie” w Mogilnie

Jak zrobić spotkanie sąsiedzkie tak, aby mieszkańcy przyszli nie na gotowe, a wszystko robili razem na miejscu? Inspiracja z Mogilna od Stowarzyszenia „Z sercem do ludzi” Powiat Mogileński.

Wraz z początkiem lata Stowarzyszenie „Z sercem do ludzi” Powiat Mogileński zaprosiło mieszkańców do wspólnego gotowania grochówki. Było wspólne obieranie warzyw, jeden ze sponsorów nalewał porcje, dzieci rysowały grochówkę i serca (symbol Stowarzyszenia), ten i ów poczytywał broszury akcji Masz Głos. Dołączyło Stowarzyszenie Polska 2050 z Bydgoszczy, które co tydzień gotuje ,,Zupę pod Blankami” dla osób w kryzysie bezdomności. Na koniec 60 słoików trafiło do lodówki społecznej. Wydarzeniu patronował burmistrz Mogilna – Leszek Duszyński i firma „Pychota” z Niewieścina.

Takie przedsięwzięcie wymagało dobrego zaplanowania, co – jak mówi Violetta Skupińska ze Stowarzyszenia „Z sercem do ludzi” Powiat Mogileński – zajęło około miesiąca. Przede wszystkim trzeba było wybrać dobry termin, który zgromadzi ludzi – w tle odbywały się obchody 100-lecia KS Pogoń, duże otwarte miejsce – polana, której użyczyło Miasto, uzgodnić patronów medialnych, aby nagłośnić wydarzenie („Tygodnik Pałuki”, „Ziemia Mogileńska”, Wasze Radio FM), znaleźć partnerów przedsięwzięcia (Mogileński Dom Kultury, Muzeum Ziemi Mogileńskiej z siedzibą w Chabsku), i oczywiście sponsorów („Pychota”, „Darchem”, w3m, Roman Gwiazda).

Przy tak dobrej wspólnej organizacji Stowarzyszenie zdążyło jeszcze tego samego dnia pojechać na Festyn Strażacki w Wylatowie, aby rozdać dzieciom lody. Ostatnią grochówkę u siebie wydało o 22:00.