Pomiń menu

Sędziejowice i Lubochnia razem

Sędziejowice i Lubochnia razem

Po tegorocznych wakacjach Sędziejowicom i Lubochni z województwa łódzkiego zostanie w pamięci wyjątkowa wizyta. W sierpniu Koło Gospodyń Wiejskich "Dobrowianki" zawitało do Lubochni podczas Tygodnia Kultury Ludowej.

Jak doszło do tej wizyty? Wystarczyła jedna rozmowa telefoniczna Doroty Mirowskiej z Sędziejowic, sołtyski Dobrej, z Joanną Seligą ze Stowarzyszenia „Step by Step” Formacja „Step by Step” z Lubochni, podczas której wpadły na pomysł międzygminnych odwiedzin. Po rozmowie natychmiast przystąpiły do działania. Następnego dnia obie pojawiły się w gabinetach swoich wójtów, a oni – Dariusz Cieślak, wójt Sędziejowic i Piotr Majchrowski, wójt Lubochni – od razu zaaprobowali pomysł. Pozostało jedynie ustalić termin, program, zaprosić na wyjazd członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Dobrowianki” i zorganizować dojazd, bo chętnych było na dwa autokary!

Podczas zaledwie jednego dnia wizyty goście z Sędziejowic zwiedzili Lubochnię, Gminne Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną, Czerniewice z zabytkowym drewnianym kościołem z XV wieku. Spotkali się z tutejszym Kołem Gospodyń Wiejskich i sołtysem. To była okazja do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk i rozwiązań, a także opowieści wszelkich treści z życia i działalności społeczników. Dyskusję pomagał zorganizować koordynator akcji Masz Głos – Mateusz Strzałkowski z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju. Był też czas na wspólne biesiadowanie, warsztaty ubijania masła, poznawanie kultury ludowej i naukę tańca ludowego, którą poprowadził Zespół Pieśni i Tańca „Mali Lubochnianie”.

„Zarówno program wizyty, jak i jej atmosfera zrobiły na każdym z nas ogromne wrażenie – wspomina Dorota Mirowska. Gminę Sędziejowice z gminą Lubochnia łączy wydarzenie historyczne, jakim jest powstanie styczniowe z 1863 roku. Jednak wspólna wizyta uświadomiła nam, że mamy nie tylko wspólną rocznicę bitwy, ale także kulturę ludową, historię z nią związaną i społeczność, która chce ją podtrzymywać i przekazywać następnym pokoleniom”.

Zapowiada się na ciąg dalszy integracji samorządowej i gminnej, czyli rewizytę Lubochni w Sędziejowicach!