Pomiń menu

Ekspertyza dotyczącą aktualnych podstaw prawnych i zmian niezbędnych dla rozwoju budżetów partycypacyjnych na poziomie lokalnym w Polsce

Zapraszamy do zapoznania się z ekspertyzą autorstwa dr Kazimierza Bandarzewskiego z Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagielońskiego.

Fundacja im. Stefana Batorego od kilku lat wspiera mieszkańców i władze samorządowe, które w swoich miejscowościach wprowadzają budżet partycypacyjny. Obserwujemy rosnące zainteresowanie obywateli taką formą współuczestnictwa w zarządzaniu miastem. Obecnie ponad 40 miast w Polsce wdraża budżet partycypacyjny, zaś w kolejnych kilkudziesięciu toczą się debaty na ten temat. Pojawiają się jednak głosy, że barierą rozwoju budżetu partycypacyjnego jest brak odpowiednich przepisów (istnieje ustawa o Funduszu Sołeckim, która sprawiła, że fundusz ten został wprowadzony w ponad 50% gmin wiejskich).

Fundacja zamówiła ekspertyzę dotyczącą aktualnych podstaw prawnych i zmian niezbędnych dla rozwoju budżetów partycypacyjnych na poziomie lokalnym. Autorem ekspertyzy jest dr Kazimierz Bandarzewski z Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagielońskiego.

Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem:

Ekspertyza dotycząca budżetów obywatelskich, dr K.Bandarzewski (pdf)

Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi i komentarze dotyczące propozycji zawartych w ekspertyzie.

Kontakt: [email protected].