Pomiń menu

Jak zrobić dobre zdjęcie choćby telefonem komórkowym?

Prowadząc działania społeczne warto pamiętać o tym, by dokumentować je na zdjęciach.

camera-1296434_960_720Zdjęcia urozmaicą opisy Waszych działań zamieszczane w internecie czy w prasie. Jeśli Wasz sukces da się „zobaczyć’ (np. zajmujecie się remontem parku czy budową świetlicy), to ciekawie będzie wyglądać zestawienie zdjęć „przed”, „w trakcie” i „po”.

Wsparciem przy robieniu zdjęć może być dla Was chętna do pomocy fotografka lub fotograf z Waszej miejscowości, ale dobre zdjęcia możecie zrobić także samodzielnie, nawet telefonem komórkowym. Pamiętajcie tylko o kilku rzeczach, z których najważniejsze są kompozycja, światło i ostrość.

Oto 8 porad robienia zdjęć.

1. Kompozycja

  • Najprostszy sposób to umieścić fotografowany obiekt w centrum zdjęcia.
  • Żeby urozmaicić zdjęcie możesz przesunąć obiekt do jednego z „mocnych punktów” kadru. Wyobraź sobie, że zdjęcie podzielone jest na równe części przez 2 poziome i 2 pionowe linie – mocne punkty kadru to miejsca ich przecięć.
  • Obiekty, które są szersze niż wyższe, fotografujemy poziomo (i na odwrót – obiekty wyższe pionowo).
  • Trzymaj prosty horyzont (pochylonym jeziorom mówimy nie)
  • Zbliż się do obiektu. Niekoniecznie trzeba pokazać wszystkie szczegóły – zastanów się, co jest najważniejsze. Nie korzystaj z cyfrowego zoomu, gdyż pogorszy to jakość zdjęcia.

2. Zadbaj o dobre światło. Nie może być zbyt ciemno – poczekaj na lepsze warunki, włącz lampę, podejdź z fotografowaną osobą do okna. Unikaj też zbyt jasnego światła, np. za ostrego słońca czy flesza – jasne części kadru (np. twarze) mogą stać się białymi plamami.

3. Zadbaj o ostrość zdjęcia. Trzymaj pewnie aparat (nie trzęś ręką). Ostrość zdjęcia zależy też od dobrego oświetlenia.

4. Poczekaj na dobry moment – jeśli fotografujesz np. wspólne tworzenie mapy okolicy, poczekaj, aż ktoś do niej podejdzie i w „ładny” sposób podniesie rękę, dorysowując swoje propozycje.

5. Wykorzystaj opcje wbudowane w Twoją komórkę – np. funkcję panoramy.

6. Zastanów się nad użyciem filtrów. Jeśli umiesz „obrobić” zdjęcie na komputerze, lepiej jest nie używać wbudowanych w aparat filtrów. Jeśli nie używasz komputerowych programów do edycji zdjęć, możesz wykorzystywać filtry w aparacie, na przykład wyciągać w nich kolory.

7. Dbaj o czysty obiektyw.

8. Pamiętaj, że jeśli chcesz wykorzystać gdzieś zdjęcia, na których widać twarze fotografowanych osób, to musisz uzyskać od nich zgodę na wykorzystanie wizerunku. Wzór takiej zgody znajdziesz tutaj.