Pomiń menu

„Najbardziej cieszę się, że mogłam Was poznać”, czyli Masz Głos, Masz Wybór podsumowuje spotkania regionalne

O plonach nie zapominaj, w marcu siać zaczynaj – tym przysłowiem akcja Masz Głos, Masz Wybór zachęcała do udziału w marcowych szkoleniach regionalnych. Podczas spotkań lokalne aktywistki i aktywiści szkolili się, poznawali i wymieniali doświadczeniami, aby jeszcze lepiej działać w swoich miejscowościach.

„Mieszkam na osiedlu tuż obok!”, „Mam ten sam problem!” – takie okrzyki dobiegały z sal szkoleniowych podczas dwunastu spotkań regionalnych zorganizowanych w marcu w całej Polsce w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór. Uczestnicy spotkań odkrywali, że działają właściwie po sąsiedzku lub, że mimo dzielących ich miejscowości dwustu kilometrów mają bardzo podobne problemy. Właśnie wymiana doświadczeń oraz możliwość poznania innych lokalnych działaczy i działaczek są, obok udziału w szkoleniu najważniejszymi wartościami spotkań regionalnych.

gdynia2Spotkania organizowane są w ramach każdej edycji akcji Masz Głos, Masz Wybór, w miastach rozsianych po całej Polsce. Są otwarte dla wszystkich chętnych – zarówno tych, którzy już są uczestnikami akcji, jak i tych, którzy działają lokalnie poza akcją. Ich celem jest z jednej strony nauka, poprzez udział w szkoleniu i wymianę doświadczeń,  z drugiej – poznanie się i nawiązanie relacji między działaczami, działaczkami oraz zespołem akcji. W tym roku wiosenne spotkania odbyły się w 10 miastach: w Gdyni, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Wzięło w nich udział aż 178 uczestników – w niektórych miastach konieczne było utworzenie dodatkowych grup! Towarzyszące spotkaniom szkolenia dotyczyły między innymi prowadzenia diagnozy lokalnej, ewaluacji podejmowanych działań i omówienia instrumentów wpływania na kształt budżetu gminnego. Współpracujący z Masz Głos, Masz Wybór eksperci odpowiadali na pytania od uczestników, dotyczące problematycznych kwestii z ich otoczenia.

poznan3Po powrocie do swoich miejscowości uczestnicy akcji zmobilizują siły na ostatnie trzy miesiące tegorocznej edycji akcji. Będą dalej pracować nad procedurami budżetów obywatelskich, kontaktem radnych z mieszkańcami, realizacją inicjatyw lokalnych, otwieraniem przestrzeni publicznej dla ludzi i ulepszaniem instytucji. Tym, co napędza ich do działania, jest obok chęci wprowadzeniach pozytywnych zmian w swoim otoczeniu możliwość zdobycia nagrody Super Samorządu – zostanie przyznana już pod koniec maja! Ci uczestnicy spotkań, którzy nie zapisali się wcześniej do akcji, zorganizują w swoich miejscowościach Święta Samorządów.