Pomiń menu

Oświadczenie koalicji Masz Głos, Masz Wybór w sprawie wypowiedzi premiera Donalda Tuska na temat referendum w Warszawie

Koalicja Masz Głos, Masz Wybór z niepokojem przyjęła wypowiedź premiera Donalda Tuska, że jeśli dojdzie do referendum w Warszawie, to premier nie rekomenduje mieszkańcom udziału w tym politycznym przedsięwzięciu.

Jedną z przyczyn nieuczestniczenia w wyborach jest brak wiary w to, że nasz głos ma znaczenie. „Czy mamy mówić, że udział w jednym głosowaniu jest dobry, a w drugim zły? – pyta Joanna  Załuska z koalicji Masz Głos, Masz Wybór – Partie, zwłaszcza te finansowane z budżetu państwa, a więc z naszych podatków, powinny zawsze zachęcać  do udziału w głosowaniach, zwłaszcza, że w przyszłym roku mamy wybory do Europarlamentu i do władz lokalnych. Zamiast mówić „nie idźcie do urn, to nie ma sensu”, powinny przyłożyć się do informowania o działaniach i programach swoich ugrupowań i kandydatów. Tymczasem wypowiedź premiera: „Nie rekomenduję ani organizowania, ani uczestniczenia w referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz” może dezorientować obywateli.

Koalicja Masz Głos, Masz Wybór skupia kilkanaście opiniotwórczych i cieszących się autorytetem organizacji pozarządowych, które wspólnie działają na rzecz zwiększenia udziału obywateli w wyborach. Przeprowadziła kilka ogólnopolskich kampanii profrekwencyjnych m.in.: „Zmień kraj. Idź na wybory” (2007), „Pępek Europy” (2009), „Gdziekolwiek będziesz, zagłosuj” (2010). W skład koalicji wchodzą:

Centrum Edukacji Obywatelskiej, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Forum Europejskie, Fundacja Projekt: Polska, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Izba Gospodarcza Reklamy Zewnętrznej, Izba Wydawców Prasy, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Konfederacja Lewiatan, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, Stowarzyszenie Prasy Lokalnej, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Stowarzyszenie Szkoła Liderów.

Kontakt:

Joanna Załuska

Fundacja im. Stefana Batorego

tel.: 605 580 343

mail: [email protected]