Pomiń menu

Podsumowanie działania „Rok po wyborach samorządowych: sprawdzamy!”

W listopadzie 2014 twarze kandydatów i kandydatek do władz samorządowych patrzyły na nas z plakatów i billboardów. Rok później sprawdziliśmy, czy nadal możemy ich zobaczyć – tym razem osobiście. Czy przychodzą na dyżury? Czy łatwo jest się z nimi umówić? Przedstawiamy efekty odwiedzin uczestników akcji Masz Głos, Masz Wybór u reprezentantów i reprezentantek lokalnych władz.

Minionej jesieni zaprosiliśmy uczestników akcji do działania „Rok po wyborach samorządowych: sprawdzamy!”, w ramach której zachęciliśmy do sprawdzenia, czy przedstawiciele i przedstawicielki lokalnych władz wykazują się obecnością na dyżurach. Lokalni aktywiści i aktywistki wyszukiwali informacje o godzinach dyżurów wybranych radnych, burmistrzów lub prezydentów miast, po czym odwiedzali ich w miejscach dyżurowania – oczywiście bez zapowiedzi. Pozytywnym zakończeniem odwiedzin było wręczenie sprawdzanej osobie „Świadectwa dostępności”. W przypadku nieobecności lub niepodania godzin dyżurów, aktywiści i aktywistki wieszali na drzwiach gabinetu uwagę w dzienniczku, z prośbą o kontakt i usprawiedliwienie.

Budowanie kontaktu i współpracy miedzy lokalnymi władzami a mieszkankami i mieszkańcami jest celem akcji Masz Głos, Masz Wybór od samego jej początku. Uczestniczące w niej osoby i grupy działają między innymi na rzecz zwiększania dostępności radnych – skłaniają ich do ustalania regularnych dni i godzin dyżurów, do organizowania spotkań z mieszkańcami i mieszkankami i do podawania swoich adresów e-mail i telefonów kontaktowych. Choć w momencie startu akcji władze najczęściej określane były jako niedostępne, ocena kontaktu z nimi poprawia się z roku na rok.

Także tegoroczny sprawdzian dostępności przyniósł pozytywne wyniki. W zabawie, która mimo luźnej formy dostarczyła cennych informacji, tylko jeden radny otrzymał uwagę w dzienniczku (nie stawił się na dyżurze). Poniżej prezentujemy podsumowania sprawdzianów z gmin, które nadesłały nam zdjęcia wręczonych dyplomów. Wszystkie zdjęcia obejrzeć można w albumie na naszym Facebooku. Aktywistów i aktywistki z całej Polski zachęcamy do dalszego sprawdzania władz (opis akcji oraz wzory dyplomów do ściągnięcia tutaj).

 

bydgoszcz krajowe forum samorzadowekadrW Bydgoszczy sprawdzian zdawał Prezydent Miasta. Członkowie Krajowego Forum Samorządowego przyjęci zostali w jego biurze przez zastępczynię, panią Iwonę Waszkiewicz, na której ręce złożyli wyniki obywatelskiego audytu działań Prezydenta Miasta oraz Rady Miasta. Podsumowując – choć sam audyt wskazuje wiele obszarów do poprawy, trzeba przyznać, że spotkanie z władzami jest możliwe. Dajemy plusa!

 

radny miroslaw kociakNegatywną ocenę otrzymał radny Mirosław Kociak z gminy Dobroszyce, który nie stawił się na swoim dyżurze. Swój sprawdzian Stowarzyszenie Łuczyna podsumowuje następująco: „Tylko kilku radnych zdecydowało się na pełnienie dyżurów i podało do publicznej wiadomości swoje numery telefoniczne. Pozostali radni jako kontakt do siebie podali adres Urzędu Gminy, czynny tylko w godzinach 8.00-16.00”.

 

radny_tomasiuk1radny marcin2Radny Marcin Kołtun z gminy Kąkolewnica swoją obecność na dyżurze sprawdził sam:) Widocznie nikt go nie odwiedził – zachęcamy więc mieszkańców i mieszkanki Kąkolewnicy do spotkań z panem Marcinem oraz z innymi radnymi. Warto dzielić się z władzą swoimi uwagami i pomysłami!

Portal Zapiski o Wszystkich z Lubartowa sprawdził radnego Jacka Tomasiuka – zapraszamy, pan Jacek dyżuruje wzorowo!

 

Radny Paweł BachuraGrupa Inicjatywna Mieszkańców Dębniaka i Tarnowskiej Woli z gminy Lubochnia, która od roku w ramach naszej akcji działa na rzecz dostępności radnych, sprawdziła efekty swojej pracy. Jak piszą członkowie grupy „Na pierwszy ogień poszedł wójt, który zgodnie z informacją na stronie internetowej gminy czeka na petentów w każdy wtorek. Sprawdziliśmy, rzeczywiście pan wójt był, a przed drzwiami czekała spora kolejka interesantów. Następnie postanowiliśmy złożyć wizytę przewodniczącemu Rady Gminy Lubochnia. Ku naszej radości, przewodniczący również czekał na petentów, ale w przeciwieństwie do wójta zainteresowanie było raczej znikome. Pan przewodniczący narzekał, że często traci czas, bo interesantów jak na lekarstwo. Kontynuując sprawdzian skupiliśmy się na radnych. Tutaj bywa różnie. Jedni są osiągalni tylko e-mailowo, inni są dostępni prawie o każdej porze dnia i nocy. Przykładem takiego radnego,  jest pan Paweł Bachura, który nie tylko pełni dyżury w świetlicy wiejskiej, ale również dostępny jest dla mieszkańców pod telefonem”.

DSC00375burmistrz2W Nasielsku Stowarzyszenie Europa i My spotkało się na dyżurach z radnymi Jerzym Lubienieckim (przewodniczący rady), Markiem Jaroszewskim i Dariuszem Kordowskim. Wszyscy trzej sprawdzian zdali na piątkę. Następnie przedstawicielka stowarzyszenia złożyła wizytę burmistrzowi Nasielska       Bogdanowi Ruszkowskiemu, z którym rozmawiała o poprawie komunikacji między radnymi, urzędem a mieszkańcami w Gminie Nasielsk. Stowarzyszenie zabiega między innymi o wprowadzenie internetowego systemu kontaktu.

Sprawdzian obecności przedstawicieli władz Zamościa przeprowadziła nieformalna grupa mieszkańców Borowiny Sitanieckiej. Za obecność na dyżurze piątki otrzymali radny Józef Siemczyk i wójt Ryszard Gliwiński.

radna gaszkaNajwięcej reprezentantów i reprezentantek władz odwiedził portal TuŻory.pl z Żor, wystawiając ostatecznie same wzorowe oceny dostępności. Radne Anna Nowacka, Anna Gaszka i Jadwiga Kempny oraz radni Jacek Miketa, Władysław Łukasiewicz, Wojciech Maroszek, Piotr Huzarewicz i Krzysztof Mentlik oczekiwali na mieszkańców i mieszkanki w wyznaczonych terminach i miejscach dyżurów, nie tylko w urzędzie miasta, ale i w znanych i łatwo dostępnych klubach osiedlowych.