Pomiń menu

Zapraszamy do akcji Masz Głos, Masz Wybór

Tam, gdzie mieszkasz, na pewno dużo można poprawić i zmienić na lepsze. W ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór pomożemy Ci zrealizować pomysły na zmianę w Twojej miejscowości. Bądź supersamorządny! Bądź supersamorządna! Dołącz do akcji!

Zapraszamy organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, uniwersytety trzeciego wieku, szkoły, biblioteki, domy kultury, młodzieżowe rady gminy – wszystkich, którzy chcieliby zmieniać otoczenie, a jednocześnie zacieśniać współpracę mieszkańców z lokalnymi władzami. Do akcji zapraszamy również te grupy oraz organizacje, które nie mają wielkiego doświadczenia w działaniach w przestrzeni publicznej, z szerszymi kręgami mieszkańców lub we współpracy z lokalnymi władzami. Nasi eksperci pomogą Wam osiągnąć sukces! Najskuteczniejsi zdobędą nagrodę Super Samorząd.

Pomożemy przekonać władze, by informowały i konsultowały swoje działania z mieszkańcami. Pokażemy, jak wprowadzić budżet obywatelski i jak zrealizować inicjatywę lokalną. Zadbajmy o nasze otoczenie – parki, place zabaw, boiska. Zmieniajmy na lepsze biblioteki, domy kultury i ośrodki sportu.

Przygotowaliśmy pięć tzw. zadań, czyli pomysłów, co zrobić, by doprowadzić do korzystnej zmiany w najbliższej okolicy. Na realizację zadania macie czas do maja 2016 r. W tym roku mamy naprawdę ciekawe propozycje!

Budżet obywatelski

Budżet obywatelski umożliwia mieszkańcom podejmowanie bezpośrednich decyzji, na co wydatkować publiczne pieniądze czyli takie, które pochodzą z podatków płaconych przez samych mieszkańców. Wybrane przez mieszkańców projekty trafiają do realizacji. To od was może zależeć czy w waszym mieście powstanie boisko, plac zabaw, nowa droga, odbędzie się koncert ulubionego zespołu, odremontowany zostanie park czy odmalowana szkoła. Jeśli chcecie mieć wpływ na co wydatkowane są pieniądze budżetu miasta przyłączcie się do zadania budżet obywatelski! Pomożemy wam przekonać władze, że warto oddać głos nad budżetem mieszkańcom. Dołącz!

Dostępni radni

Radni podejmują w drodze uchwał wiele decyzji, które mają duży wpływ na jakość naszego życia mieszkańców. Do nich należy ostateczna decyzja, czy na terenie gminy powstanie nowy plac zabaw, które drogi będą remontowane i ile pieniędzy będzie przeznaczonych na utrzymanie szkół. Rolą radnych jest także pośredniczenie pomiędzy mieszkańcami a władzą, stąd ważne jest żeby utrzymywali stały kontakt z mieszkańcami. Chcecie mieć wpływ na funkcjonowanie rady? Chcecie, żeby decyzje radnych bardziej odpowiadały na realne problemy mieszkańców? Weźcie udział w zadaniu „Dostępni samorządowcy”. Dołącz!

Inicjatywa lokalna

Chcecie coś wspólnie zrobić dla siebie i innych, rozwiązać lokalne problemy, zmienić otoczenie? Inicjatywa Lokalna jest dla Was! Wspólnie z mieszkańcami i władzami możecie zbudować boisko do gry w siatkówkę plażową, ustawić ławki w parku, wyremontować świetlicę lub zorganizować warsztaty obsługi komputera dla seniorów, przedstawienie teatru amatorskiego i wiele, wiele innych. Razem z władzami lokalnymi zrealizujcie zadanie Inicjatywa lokalna w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór. Dołącz!

Lepsze instytucje

Czy macie wrażenie, że Wasz dom kultury, biblioteka, ośrodek sportu to miejsca, które mają z góry narzuconą ofertę i sposób funkcjonowania? Że jako odbiorcy ich usług nie macie na nie praktycznie żadnego wpływu? Nie musi tak być! Czas, aby instytucje publiczne otwierały się na głos osób, które są zainteresowane korzystaniem z ich oferty i coraz bardziej dostosowywały się do ich potrzeb. Wybierzcie jedną z nich, zaproście jej pracowników, przedstawicieli lokalnych władz oraz i mieszkańców do współpracy. Przyjrzyjcie się, jak funkcjonuje i wspólnie wypracujcie propozycje zmian. Weźcie udział w zadaniu Lepsze instytucje. Dołącz!

Przestrzeń dla ludzi

Denerwujesz się, że tu, gdzie mieszkasz nie jest zielono, brakuje miejsc do spotykania się? Ulica służy tylko samochodom, bo zapomniano o pieszych i rowerzystach? A może masz już dość wszechobecnego chaosu reklamowego? Masz na to wpływ! Zgłoś się do zadania Przestrzeń dla ludzi i zmieniaj swoją okolicę. Dołącz!

***

Przystępujecie do akcji po raz pierwszy? Wypełnijcie formularz rejestracyjny TUTAJ i wybierzcie ścieżkę działania, następnie potwierdźcie klikając w link z e-maila, że to właśnie Wy chcecie założyć konto.

Braliście już udział w akcji i macie konto? Zalogujcie się TUTAJ i wybierzcie ścieżkę działania.

***

W tym roku akcję Masz Głos, Masz Wybór wraz z Fundacją Batorego współorganizują: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Pracownia Badań Społecznych Stocznia, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju oraz Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Bona Fides.