Pomiń menu

Samouczek akcji Masz Głos. Kroki 6 i 7

Jesteście w akcji po raz pierwszy? Podpowiadamy, jak działać. To Wasz kolejny rok w akcji? Przypominamy, o czym warto pamiętać.

W poprzednim samouczku podpowiedziałyśmy i podpowiedzieliśmy Wam, jak możecie rozpocząć swoje działanie w akcji Masz Głos. Pisałyśmy o współpracy z mieszkańcami i z władzami oraz o planowaniu działań i pogłębianiu wiedzy o swoich prawach. Przypominałyśmy i przypominaliśmy też o podsumowaniach cząstkowych – dziękujemy, że tak licznie je przesłałyście i przesłaliście. W tym samouczku prezentujemy kolejne kroki, jakie możecie podjąć.

6. Z przesłanych przez Was podsumowań wiemy, że zaplanowaliście już swoje działania i je rozpoczęliście. Jednak czy pamiętacie, by informować o tym szeroko innych mieszkańców i mieszkanki Waszej okolicy, a być może także odległe regiony Polski? Inaczej mówiąc – czy współpracujecie z mediami? Pamiętajcie, że media są ważną częścią Waszej społeczności. Pomogą Wam nagłośnić problem, opisać Wasz pomysł, znaleźć sojuszniczki i sojuszników czy zaprosić na organizowane przez Was wydarzenie. Przeczytajcie nasz poradnik „Jak współpracować z mediami”.

7. Dokumentujcie swoje działania na zdjęciach! Będzie to dla Was miłe wspomnienie, zdjęcia urozmaicą opisy Waszych działań zamieszczane na naszej stronie albo w prasie i na portalach internetowych, a jeśli Wasz sukces da się „zobaczyć’ (np. wyremontowaliście park), to ciekawie będzie wyglądać zestawienie zdjęć „przed”i „po”. Wsparciem może być dla Was chętna do pomocy fotografka lub fotograf z Waszej miejscowości. Ale zdjęcia możecie zrobić także samodzielnie, nawet telefonem komórkowym. Pamiętajcie tylko o kilku rzeczach: światło, kadr, ostrość.