Pomiń menu

Jesteście w akcji – zaczynamy, działamy!

Jesteście w akcji – zaczynamy, działamy!

Zaproszenie do udziału w akcji przyszło mailem, znajomy wkleił ci adres naszej strony na Facebooku, a może dowiedziałeś/aś się o nad z radia. Na stronie internetowej wypełniłeś/aś formularz zgłoszeniowy. I... co dalej? Oto samouczek, w którym krok po kroku podpowiadać będziemy jak działać.

Krok pierwszy

Samorząd jest wspólnotą. Podejmując działania postarajcie się współpracować z innymi mieszkańcami i mieszkankami, dzięki czemu wszystkie potrzeby i  perspektywy ostaną dostrzeżone, a rąk i energii do pracy będzie więcej.  Zorganizujcie spotkanie otwarte dla wszystkich chętnych, podczas którego zdecydujecie, jakie konkretnie działanie chcecie podjąć w swojej gminie. Pamiętajcie, że aby spotkanie było rzeczywiście „otwarte”, jak najwięcej osób musi się o nim dowiedzieć –powieście plakaty na  słupach ogłoszeniowych, poinformujcie lokalne media.

Nawiążcie współpracę także z radnymi – przedstawcie się im, opowiedzcie o pomyśle, który chcecie realizować. Postarajcie się poznać wszystkich – nie ograniczajcie się do jednej opcji politycznej. Możecie poprosić nas o wysłanie do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta listu w którym poinformujemy, że jesteście zaangażowani w nasze działanie i wyrazimy dla was poparcie.

Dobrą okazją do poznania radnych i zaproszenia mieszkańców i mieszkanek do akcji mogą być lokalne festyny czy pikniki sąsiedzkie. Możecie wystawić podczas takiego wydarzenia swoje stoisko z publikacjami i gadżetami akcji Masz Głos, które możemy Wam przesłać za darmo.

Spróbujcie wstępnie rozpisać realizację waszego pomysłu na kolejne etapy. Pomogą wam w tym regionalni koordynatorzy, których poznaliście na szkoleniach. Zastanówcie się też nad tym, kto w waszym środowisku może pomóc w realizacji pomysłu  – poprzez informowanie o waszych działaniach, użyczenie miejsca na spotkania, wsparcie finansowe lub rzeczowe.