Pomiń menu

Ogólnopolskie spotkanie uczestników Masz Głos w Falentach

W pierwszy weekend lutego 114 działaczek i działaczy akcji Masz Głos z 88 miejscowości w całej Polsce oraz współpracujący z nimi radni spotkali się, aby wymienić się doświadczeniami i wziąć udział w szkoleniach.

Uczestnicy akcji i ich partnerzy – radni z Klubu Aktywnych Radnych akcji Masz Głos rozmawiali miedzy innymi na temat wprowadzenia limitu kadencji dla wójtów burmistrzów i prezydentów miast:
Zdania uczestników były podzielone:
„Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Trzeba pamiętać, że wójt, który jest długo u władzy naprawdę wie wszystko o swojej gminie. Nowej osobie trudno będzie działać skutecznie bez takiej wiedzy.”, mówił Leszek Majczyna, radny gminy Stara Biała w woj. mazowieckim.

„Mówiąc z perspektywy małej gminy uważam, że takie ograniczenie jest potrzebne. Po pierwsze dla tego, że wójt to dla nas największy pracodawca. Po drugie, kiedy w gminie jest taki „wójt od zawsze” i ludzie nie widzą nawet innej możliwości, nie ma szans na wykształcenie się potencjalnych kontrkandydatów”, nie zgadzała się Anna Sidor, radna gminy Lipnik w woj. świętokrzyskim.

„Ja natomiast będę się upierać, że takie sterowanie z góry przyniesie więcej szkody niż pożytku. Rozwiązaniem takich problemów jest edukacja i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Uważam, że limity kadencji byłyby markowaniem demokracji”, mówiła Elżbieta Wąs z grupy Miasto Obywatelskie Lubartów.

Nic nie zastąpi aktywności

„Często aktywiści lokalni narażają się na krytykę. Jednak jeśli chcemy, żeby nasz głos był słyszalny musimy korzystać z możliwości, które daje nam prawo. Muszę to podkreśli: samorząd to nie są urzędy, to nie są budynki. Samorząd to przede wszystkim mieszkańcy”, powiedział Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który gościł na zjeździe.

Uczestnicy zgodzili się co do jednego: najważniejsze jest działanie tu i teraz. Nie wiadomo jeszcze jakie decyzje podejmą politycy, jasne jest, że z ulepszaniem gmin nie ma na co czekać. W czasie spotkania uczestnicy przygotowali plany działania w swoich miejscowościach.

„Nasi uczestnicy mają mnóstwo pomysłów na to jak sprawić , żeby władze i mieszkańcy ze sobą współpracowali, a samorząd lokalny oznaczał lokalną wspólnotę”- mówi Joanna Załuska, dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór w Fundacji im. Stefana Batorego.

FOTORELACJA ZE SPOTKANIA