Pomiń menu

W pandemii autobus nadal potrzebny

W pandemii autobus nadal potrzebny

Sołectwo Radomyśl wywalczyło przywrócenie połączeń autobusowych między swoją wsią a resztą gminy i miastem powiatowym – Szczecinkiem. Dostało za to nagrodę Super Głos 2021.

Mieszkańcy potrzebowali przywrócenia kursów autobusowych między Radomyślem a resztą gminy Grzmiąca i Szczecinkiem, zniesionych na początku pandemii. Choć nawet wtedy była to uciążliwa sytuacja – bo chociażby seniorzy nie przestali potrzebować dostać się do przychodni – wielu rozumiało, że jeśli młodzież nie jeździ do szkół, to kursy autobusów stają się mało opłacalne. Jednak moment, w którym młodzież wróciła do szkół, a autobusy nie wróciły na trasy, nie znalazł już wytłumaczenia i poparcia mieszkańców Sołectwa.

Najpierw Sołectwo zrobiło ankietę potrzeb transportowych wśród mieszkańców Radomyśla i sąsiednich miejscowości. Władze gminy Grzmiąca, wspierając mieszkańców w staraniach o przywrócenie połączeń, zorganizowały spotkanie ze starostą powiatu szczecińskiego – Krzysztofem Lisem. Uczestniczyła w nim sołtyska Radomyśla – Celina Łojek z mieszkańcami, którą wspierał koordynator akcji Masz Głos – Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje ze Słupska. Rozmowy nie należały do najłatwiejszych, ale ostatecznie argumenty i możliwe rozwiązania problemu zostały przyjęte. Starosta wystosował pismo do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego z prośbą o dofinansowanie linii autobusowej relacji Szczecinek – Grzmiąca – Szczecinek z funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Zapadła pozytywna decyzja w tej sprawie. Od października 2021 młodzież mogła dotrzeć do szkoły komunikacją publiczną. Od stycznia 2022 linia jest wydłużona i autobus obecnie jeździ na trasie Szczecinek – Sucha – Szczecinek.

Mieszkańcy byli w tym ważni

Aby sprawa kursów autobusowych miała szansę powodzenia, wymagała zaangażowania mieszkańców. Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią, taka aktywność nie była oczywista. Rada Sołecka założyła, że mieszkańców może na nowo pobudzić większa impreza plenerowa, i zorganizowała w czerwcu Piknik Rodzinny. Termin doskonały ze względu na pogodę, okolice Dnia Dziecka i rozpoczęcie wakacji. Wydarzenie zostało przygotowane dla wszystkich mieszkańców, ale to na dzieci czekało najwięcej atrakcji. Wójt Patryk Makowski kręcił watę cukrową, ciasta i napoje przygotowały mieszkanki sołectwa. Kolejnym krokiem w stronę integracji była przygotowana przez sołtyskę i Radę Sołecką „Herbatka mikołajkowo-andrzejkowa”. W trakcie rozmów na obydwu wydarzeniach motywem przewodnim był brak połączeń komunikacyjnych w Radomyślu.

Liczyła się wytrwałość

Sprawa przywrócenia połączeń wymagała dużo siły od sołtyski i Rady Sołeckiej. „Trzeba było dziesiątków telefonów, pytań. Często byliśmy odsyłani od jednego urzędnika do drugiego, a to nie wpływało pozytywnie na motywacje osób zaangażowanych w sprawę. Na szczęście upór i świadomość, jak ważne dla naszej społeczności jest rozwiązanie problemu wykluczenia transportowego, a także wsparcie Gminy, pomagały pokonać trudności”, mówi Celina Łojek.