Pomiń menu

Wspólne boisko w lesie

Wspólne boisko w lesie

Mieszkańcy i mieszkanki Wójtowa zwrócili się do władz lokalnych o przekazanie im w użytkowanie pobliskiego boiska leśnego oraz o zakup gruntu pod budowę wiejskiej świetlicy, dzięki czemu stali się prawdziwymi gospodarzami swojej wsi.

Wójtowo, gmina Barczewo (warmińsko-mazurskie) / 2017

Pomysł pojawił się, gdy Stowarzyszenie „Wspólne Wójtowo” dowiedziało się z ankiet przeprowadzonych w sołectwie, że mieszkańcy i mieszkanki, szczególnie osiedla Leśnego, potrzebują miejsca wspólnej rekreacji. Dotychczas osoby zamieszkujące osiedle mogły korzystać tylko z położonego po drugiej stronie wsi placu zabaw, do którego trzeba było przejść drogą krajową nr 16. Stowarzyszenie i sołectwo nawiązały współpracę z Lasami Państwowymi, lokalną parafią, Wydziałem Architektury i Krajobrazu UWM oraz z miejscowym biurem projektowym. Regularnie spotykały się też z lokalnymi władzami, w tym radą sołecką, radnymi i burmistrzem. W efekcie mieszkańcy i mieszkanki otrzymali w użytkowanie położone po sąsiedzku boisko leśne, a władze kupiły działkę pod budowę świetlicy i zabezpieczyły finanse na sporządzenie projektu. Obecnie trwa dopracowywanie planów urządzenia boiska, a wkrótce zostanie złożony wniosek na sfinansowanie budowy świetlicy do Lokalnej Grupy Działania Południowa Warmia.

Nasi mieszkańcy w trakcie zebrania bardzo chętnie przeznaczyli kwotę z funduszu sołeckiego na ten cel. Wiedzą, iż takie miejsce integracji społecznej jest niezwykle potrzebne – opowiada Beata Jakubiak ze Stowarzyszenia „Wspólne Wójtowo”.

Władze Barczewa udowodniły otwartość na inicjatywy mieszkańców, pomagają im w realizacji planów i chętnie z nimi współpracują. Przykładem może być utworzenie stanowiska koordynatora gminnego ds. pozyskiwania funduszy, który pomaga mieszkańcom szukać dofinansowania ich pomysłów.