Dołącz do akcji!

Tam, gdzie mieszkasz na pewno dużo można poprawić i zmienić na lepsze.

Naprawdę? Serio? Naprawdę tam, gdzie mieszkasz nie ma nic co chciałbyś lub chciałabyś zmienić? Nie ma też nic, co mogłoby się pojawić? Zazdrościmy! Jednak jeśli masz pomysł na coś, dzięki czemu twoje otoczenie mogłoby być lepsze, dołącz do akcji Masz Głos, Masz Wybór!

Na czym polega nasza akcja: W marcu ponad 350 osób, grup, organizacji oraz szkół i bibliotek z całego kraju postanowiło zmieniać swoje otoczenie. Razem z zespołem Masz Głos, Masz Wybór i mieszkankami/ńcami działają na rzecz tego, by żyło się im wszystkim po prostu lepiej. Obserwując to, co dzieje się wokół i rozmawiając z sąsiadami wybrali sfery, które ich zdaniem wymagają zmian. Każdy skupił się na jednym z pięciu ogólnych obszarów i w tych ramach podejmuje działania według własnego pomysłu.

Biblioteka Publiczna z Barcina organizuje na przykład debaty których celem jest wprowadzenie w gminie budżetu obywatelskiego – mechanizmu, dzięki któremu mieszkańcy mogą decydować o tym, na co przeznaczona zostanie część budżetu gminy. Portale internetowe Pacyna24.pl z Gostynina, TuŻory.info z Żor i TwójGłos.info ze Świebodzina dążą do tego, by w ich miejscowościach radni stali się bardziej dostępni. Zachęcają radnych by podawali telefony i emaile, by przychodzili na dyżury. Grupa Aktywni nad Sołą z gminy Radziechowy Wieprz zabiega o wprowadzenie w gminie uchwały umożliwiającej zgłaszanie przez mieszkańców inicjatyw lokalnych – pomysłów do realizacji, na które mogą zostać przeznaczone środki z budżetu. Grupa Partnerstwo Lokalne DZIAŁAJ (NA)GMINNIE uznała, że w ich rodzimym Wleniu potrzebne są lepsze instytucje, na warsztatach z mieszkańcami wypracowuje więc pomysły zmian. Zmieniać chce sie też Biblioteka Publiczna w Jaworze, zbiera więc od mieszkańców opinie na temat swojej działalności. Ponieważ Grupa Odnowy Wsi Malin uznała, że przestrzeń, w której mieszkają, powinna być bardziej przyjazna ludziom, postanowiła zawalczyć o zagospodarowanie na potrzeby mieszkańców zabytkowego parku, ze starym drzewostanem i rzadko spotykanymi gatunkami roślin. Z kolei Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Dolina Kacanki” tworzy w budynku opuszczonej mleczarni dom kultury, wraz z salką ćwiczeń.

Dodatkowo jest szansa na zdobycie nagrody SuperSamorząd, która przyznana zostanie tym uczestnikom, którzy najlepiej wykonają wybrane działanie. Ważne jest przy tym, by nawiązali współpracę z władzami samorządowymi i mieszkańcami – dialog ponad podziałami jest istotnym elementem naszej akcji. W zeszłych latach nagroda przyznawana była podczas gali w Pałacu Prezydenckim! To wszystko brzmi super, prawda? A teraz najlepsze.

Po pierwsze – do akcji dołączyć można przez cały rok! Wystarczy zarejestrować się na naszej stronie – patrz poniżej.

Po drugie – już we wrześniu i październiku wszystkich uczestników akcji i wszystkie osoby, które chcą się przyłączyć, zapraszamy na spotkania regionalne, aby wymienić się doświadczeniami i poznać narzędzia przydatne w działaniach społecznych. Odbędą się w kilku miastach Polski pod rozmaitymi tematami przewodnimi – od metod angażowania społeczności lokalnej po dostęp do informacji. Podczas spotkań będzie można porozmawiać ze specjalistami i specjalistkami oraz poznać innych uczestników akcji ze swojego regionu. Często miewamy te same problemy lub podobne pomysły na zmiany. Może komuś też trudno porozumieć się z władzami samorządowymi, może komuś innemu udało się ten problem jakoś ciekawie rozwiązać? Może jakaś grupa osób wpadła na pomysł w jaki sposób wspólnymi siłami odnowić opuszczony budynek na cel, który będzie służył całej społeczności, i jak znaleźć na to środki? Może ktoś ma już gotowy projekt uchwały wprowadzającej w gminie inicjatywę lokalną i chciałby się nim podzielić? Kogoś innego może warto wypytać o wysiłki, jakie podejmuje, by doprowadzić do uchwalenia budżetu obywatelskiego? Spotkajmy się by podzielić się doświadczeniami i pomysłami na działania!

Szczegółowe daty, miejsca i opisy spotkań znajdują się TUTAJ.

Przystępujecie do akcji po raz pierwszy?

Braliście już udział w akcji i macie konto?

  • Wybierzcie ścieżkę działania – skorzystajcie z jednego z 5 proponowanych scenariuszy

(wchodzicie na stronę interesującego Was działania i klikacie w prawym górnym rogu DOŁĄCZ):

MGMW_SuperSamorzadni_budzet2_kra

Budżet obywatelski

 

DR_1

Dostępni radni

 

IL_1

Inicjatywa lokalna

 

MGMW_SuperSamorzadni_instytucje2_kra

Lepsze Instytucje

 

MGMW_SuperSamorzadni_przestrzen2_kra

Przestrzeń dla ludzi

 

  • Skorzystajcie ze wsparcia – przyjedź na szkolenie, skorzystaj z minigrantu 500 zł, przedyskutuj problemy lokalne z ekspertami/kami oraz aktywistami/kami
  • Zbierz grupę mieszkańców i działaj!
  • Ciesz i pochwal się sukcesami – zmiana jest możliwa!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!