Pomiń menu

Wspólne świętowanie we wsi Dębe

 

Na zakończenie twórczej społecznej diagnozy w gminie Lubasz, dzięki wspólnej inicjatywie mieszkańców i sołtysa wsi Dębe oraz lokalnych organizatorów akcji "Masz głos, masz wybór" odbyło się święto wsi, na którym zaprezentowaliśmy mapę problemów i inicjatyw społecznych stworzoną dzięki udziałowi w akcji mieszkańców Dębego.

Na imprezę przybyło ok. 100 osób aby uroczyście powitać i poznać nowo przybyłych i nowonarodzonych mieszkańców Dębego, zintegrować się z sąsiadami przy dobrej muzyce granej na żywo przez miejscowy zespół Hazard, czy nabrać krzepy dzięki udziałowi w turnieju siatkówki plażowej oraz w innych zawodach sportowych. Ponadto można było wygrać coś na loterii lub strzelnicy, a nade wszystko razem dobrze się pobawić i poczuć częścią wspólnoty, jaką starają się od lat wspólnie budować mieszkańcy tej wyjątkowej wioski, która posiada nawet swój własny herb oraz flagę.

Gwoździem programu okazał się jednak przygotowany mecz piłki nożnej pomiędzy samorządowcami gminy Lubasz a samorządowcami z sąsiedniej gminy Czarnków. Mecz był rozgrywany przez zawodników w nietypowy sposób, a mianowicie… w kaloszach. I toczył się o równie nietypowy puchar tj. Złote Kalosze Sołtysa Wsi Dębe!

Nie trzeba dodawać, że na widowni obok dopingu mieszkańców zamiast gwizdów co chwila wybuchały salwy śmiechu. Ostatni gwizdek sędziego okazał się być zbawienny dla wszystkich zawodników ale lepszymi specjalistami od biegania po mokrej trawie w gumowcach okazali się być radni i sołtysi z gminy Lubasz i to oni wygrali słynne już "Złote Kalosze". Gościom natomiast pozostała satysfakcja z występu, pamiątkowy dyplom oraz darmowa pieczona kiełbaska. Na koniec zwycięska drużyna, w której nagle o dziwo znalazło się dwóch zawodników z drużyny przeciwnej 🙂 zagrała jeszcze jeden towarzyski mecz (również w kaloszach) z młodzieżową drużyną Dębego.

Tak oto integrowali się młodzi i starzy, oficjele z "szarymi" obywatelami, zamożni z mniej zamożnymi, starzy sąsiedzi z nowymi sąsiadami oraz z przybyłymi gośćmi na imprezie zorganizowanej pod patronatem samego Starosty Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. Podziękowania za organizację i współpracę należą się nade wszystko Sołtysowi Kaziowi Wichrowi, Radzie Sołeckiej Wsi Dębe, głównemu sponsorowi firmie Celiko z Poznania, Samorządom Gminy Lubasz oraz Gminy Czarnków a także pozostałym sponsorom fantów i nagród (w tym m.in. fabryce mebli VOX z Czarnkowa za wystawienie na loterię nowiusienkiej szafy). 

Impreza trwała jeszcze grubo po północy i miejmy nadzieję, że za rok znów wypali. Wszystko to bowiem odbyło się tak naprawdę dzięki wspólnemu wysiłkowi, w którym mieszkańcy Dębego chyba szczególnie zasmakowali i przekonali się, że zaangażowanie w sprawy wioski i współpraca z sąsiadami, przedsiębiorcami oraz lokalnym samorządem naprawdę się opłaca. Tymczasem akcja "Masz głos, masz wybór" przeszła w fazę monitoringu władz i realizacji działań, jakie podjęte zostały przez wójta i lubaski samorząd w tym roku.

Oficjalne i całościowe podsumowanie warsztatów twórczej diagnozy społecznej jakie odbyły się w końcu czerwca planujemy jeszcze raz odbyć podczas obchodzonych corocznie Dni Lubasza, podczas Pikniku Organizacji Pozarządowych i Koncertu Charytatywnego w dniu 10 sierpnia br. Już teraz wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy tego dnia od godz. 15:00 na amfiteatr nad jeziorem w Lubaszu.

Stowarzyszenie Bliżej Siebie i Natury