Pomiń menu

Spotkanie – debata Burmistrza Miasta Dębica z mieszkańcami 17 listopada 2008r.

 Data Lis 19, 2008
Burmistrz Wolicki rozlicza się ze złożonych obietnic


W poniedziałek wieczór w siedzibie Nadleśnictwa Dębica mieszkańcy wysłuchali sprawozdania burmistrza Pawła Wolickiego z realizacji obietnic złożonych im pół roku temu. Fot. Sławomir Oskarbski

Pół roku temu Paweł Wolicki na piśmie obiecał mieszkańcom zrealizowanie ośmiu inwestycji w tym roku i siedmiu do końca kadencji.

W poniedziałek wieczorem burmistrz ponownie spotkał się z mieszkańcami i powiedział, jak realizuje zapowiedzi.

Do podpisania deklaracji nakłoniła burmistrza Maria Mazur, liderka Dębickiej Grupy Obywatelskiej. Listę obietnic sporządzono po spotkaniu z mieszkańcami 26 maja i wysłuchaniu ich potrzeb.

Regulacja Budzisza

Listę zadań do wykonania w tym roku otwiera regulacja potoku Budzisz. Dla mieszkańców wschodniej części miasta to ważna inwestycja, bo rzeczka często podtapia ich domy. W tym roku potok będzie ujarzmiony tylko częściowo – na odcinku od ul. Rzeszowskiej do torów kolejowych. W przyszłym roku prace będą kontynuowane na odcinku między ul. Rzeszowską a ul. Lwowską.

– Ten potok to w zasadzie sprawa województwa i oni powinni to robić. Wzięliśmy to na siebie, ale złożyliśmy wniosek o 2,5 mln zł dofinansowania i jest duża szansa, że dostaniemy te pieniądze – mówi Wolicki.
Jaśniej na Rzeszowskiej
Burmistrz poinformował, że zgodnie z obietnicą w tym roku gotowy będzie projekt budowy chodnika przy ul. Rzeszowskiej. W przyszłym roku wybudowany zostanie trotuar i oświetlenie po południowej stronie ulicy, a kanalizacja deszczowa po północnej stronie.

Chodzi o odcinek od skrzyżowania z ul. Sandomierską do centrum handlowego. Miasto chce przekonać powiat do współfinansowania tej inwestycji.
Z myślą o młodych
W grudniu spełnione zostaną dwie kolejne obietnice. Na początku miesiąca planowane jest otwarcie świetlicy przy ul. Rzeszowskiej, a jeszcze przed świętami gotowa będzie świetlica przy ul. Fredry.

Budowa skate parku i pięciu placów zabaw to obietnica zrealizowana na początku lata. Uruchomiono też wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Prawie udało się spełnić obietnicę o zainstalowaniu 24 kamer monitorujących miasto. Na razie jest ich 22, ale w lutym będzie ich już 26.
Kanalizacja jak… po grudzie
Najbardziej niepewne jest zrealizowanie ostatniej obietnicy na liście: "pozyskanie funduszy na realizację gospodarki wodno-ściekowej w mieście Dębica”. Pod tym sformułowaniem kryje się 19 mln zł dotacji, którą miasto chce zdobyć na budowę wodociągów i kanalizacji po południowej stronie obwodnicy.

– Nasz wniosek jest wciąż oceniany w Warszawie. Mam nadzieję, że za dwa, trzy tygodnie poznamy decyzję – mówi Wolicki.
Efekty przyspieszenia
Podczas spotkania burmistrz pochwalił się też realizacją obietnic, które zamierzał spełnić do końca kadencji. Jest to oddanie do użytku boiska ze sztuczną nawierzchnią w ogródku jordanowskim, na którym włodarz przeciął wstęgę zaledwie kilka godzin przed spotkaniem z mieszkańcami.

Do końca kadencji w programie "Europa Miast” miało uczestniczyć 10 miast, a już teraz jest ich dziewięć. Miasto oddało dwanaście mieszkań socjalnych, w których dach nad głową znalazło 60 osób i planuje utworzenie kolejnych takich lokali..
Kasa z zewnątrz
Burmistrz zadowolony jest z pieniędzy zdobytych ze źródeł zewnętrznych, m.in. z Unii Europejskiej. W tym roku do Dębicy trafiło ok. 10 mln zł. Burmistrz przyznał, że wciąż jest wiele do zrobienia przy likwidacji barier architektonicznych dla niepełnosprawnych.

W tym roku udało się kupić windę dla SP nr 11, a przy kilku miejskich instytucjach (np. galeria, biblioteka, MOPS) powstały podjazdy. W grudniu miasto ogłosi przetarg na budowę pływalni


 

www.nowiny24.pl | PODKARPACKI PORTAL INFORMACYJNY

Dębicka Grupa Obywatelska