Pomiń menu

Relacja z debaty w Gminie Grabów nad Pilicą

27 maja 2009 roku w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą odbyło się zebranie z mieszkańcami gminy w ramach projektu „Masz Głos Masz Wybór”.

Głównym problemem jaki  by poruszony podczas spotkania – to  edukacja przedszkolna dzieci z terenu Gminy Grabów nad Pilicą. Na spotkanie przybył wójt Euzebiusz Strzelczyk oraz przedstawicielka Urzędu Gminy zajmująca się aplikowaniem  o fundusze Unijne Pani Krystyna Puk. Obecna była Dyrektor Zespołu Szkół Edyta Lusarczyk, oraz mieszkańcy.Na spotkaniu zabrakło przedstawicieli Gminnej Komisji Oświatowej –wcześniej zostały wysłane zaproszenia i podany temat spotkania.

Widocznie problem braku przedszkola w gminie nie jest ważny dla radnych członków komisji oświatowej.Nasza gmina jest ukierunkowana na rozwój infrastruktury, natomiast rozwój kultury, edukacji społeczeństwa pozostaje daleko w tyle.W związku z tym nasza organizacja postanowiła wzmocnić tę dziedzinę.

Zaprosiliśmy eksperta z Fundacji Jana Amosa Komeńskiego  Panią Annę Brzezik aby poprowadziła wykład na temat edukacji elementarnej dzieci. Inwestycja Samorządu w kapitał ludzki to najważniejsza decyzja i oznacza że wydatki poniesione na podnoszenie wiedzy i umiejętności tych, którzy w przyszłości staną się obywatelami i pracownikami po prostu się opłaca.

Wczesne dzieciństwo to wiek,  w którym kształtuje się największa część możliwości intelektualnych, emocjonalnych i społecznych dziecka. Kreatywność, wytrwałość, czytanie ze zrozumieniem. Gminy muszą inwestować w rozwój swojego kapitału ludzkiego.Istotnym elementem realizacji zadań gminy w tym obszarze powinno być wypracowanie polityki rozwoju edukacji.

Pomimo niskiej frekwencji(14 osób) wspólnie wysnuliśmy wniosek że edukacja małego dziecka jest niezbędna. Natomiast ludzie, którzy zostali wybrani do reprezentowania interesów swojego społeczeństwa myślą jedynie o profitach jakie otrzymują za posiedzenie Gminnej Rady – nie interesują ich potrzeby mieszkańców – nic w tym kierunku nie robią – a może boją się robić… . Aktywność, współdziałanie dla dobra wspólnego w naszym społeczeństwie została zniszczona.

GRABO "Wspólne działanie łączy"