Pomiń menu

Włocławski Marsz Żywych

Przygotowywana od kilku miesięcy wizyta we Włocławku szczególnych gości z Izraela już za nami. W piątek 24 lipca 2009 roku ok. godziny 10 przed Urząd Miasta Włocławka podjechał autokar z trzydziestoma siedmioma obywatelami państwa Izrael. Wśród nich znaleźli się między innymi: Israel Zilbersztejn, Abram Morgentaler i Shair Ben Gal.

Najpierw goście w Sali nr 5 włocławskiego Ratusza spotkali się z prezydentem miasta Andrzejem Pałuckim. Prezydent wysłuchał propozycji włocławskich Żydów, którzy chcieliby mocniej zaakcentować swoją przedwojenną historię. Propozycje Ziomkostwa Włocławian w Izraelu to: umieszczenie tabliczek informacyjnych na budynkach, bądź w miejscach historycznie związanych ich życiem i działalnością w przedwojennym Włocławku; promowanie obecnej kultury żydowskiej oraz wydanie monografii obejmującej całą historię włocławskich Żydów.

W czasie rozmów o tabliczkach informacyjnych ustalono, że kwerenda miejsc i akcja informacyjna odbędzie się w ramach tegorocznego Maszgłosa, a realizacja przedsięwzięcia zostanie zgłoszona do przyszłorocznej edycji.
Po spotkaniu z władzami miasta przed urzędem odbyła się swoista konferencja prasowa. Licznie przybyłe media pytały o historię, ale więcej pytań dotyczyło przyszłości. Padło wiele deklaracji dotyczących rozwinięcia dotychczasowych kontaktów. W tym pomoże na pewno Stowarzyszenie Obywateli Projekt Włocławek, które właśnie wystartowało z projektem „pamięć – pamiętać – pamiętamy!”.
Po wywiadach i nagraniach telewizyjnych Szair Ben Gal dał sygnał do rozpoczęcia Włocławskiego Marszu Żywych. Rozdano flagi Izraela i uformowano grupę marszową. Oprócz izraelskich gości w Marszu wzięli udział przedstawiciele włocławskich organizacji młodzieżowych, a w szczególności członkowie Młodego Włocławka, grupa młodzieży uczestnicząca w projekcie Fundacji Ari Ari, w ramach którego porządkowane są cmentarze ewangelickie na terenie powiatu włocławskiego, członkowie Projektu Włocławek oraz mieszkańcy Włocławka i liczni przyjaciele Mirosławy Stojak inicjatorki całego przedsięwzięcia. Czcząc pamięć pomordowanych włocławskich Żydów uczestnicy Marszu przeszli ulicami: Bajończyka, Chopina, Okrzei, by zakończyć na Nowomiejskiej, przy której znajduje się symboliczna Macewa upamiętniająca włocławskie getto i śmierć obywateli Włocławka pomordowanych w rodzinnym mieście oraz w większości w Chełmnie nad Nerem.
Marsz wywołał życzliwe reakcje mieszkańców Włocławka i co najważniejsze zgromadził liczną grupę młodzieży, która chce poznać historię i odrzuca jakiekolwiek uprzedzenia.
Po złożeniu wiązanek i kwiatów Kadisz odmówił Israel Zilbersztejn. W uroczystości tej uczestniczyli m.in. przedstawiciele posła Marka Wojtkowskiego i senatora Andrzeja Persona, zastępca prezydenta Arkadiusz Horonziak, Jan Stasiowski dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych oraz uczestnicy Marszu i włocławianie specjalnie przybyli na szkolny plac.
Ważnym punktem spotkania była deklamacja wiersza o holocauście, który zadeklamowała Mirosława Stojak.
Potem izraelscy goście udali się na włocławski cmentarz komunalny, na jego żydowską część. Po odwiedzinach na włocławskiej nekropolii goście zwiedzili Włocławek. Finałem odwiedzin rodzinnych stron była szabasowa kolacja w Ciechocinku.
Po raz pierwszy przyjazd włocławskich Żydów został tak uroczyście zorganizowany. Najważniejsze, że zostały ukoronowane kilkumiesięczne starania o nadanie temu właśnie takiej formy wpisującej się doskonale w dialog międzykulturowy. Projekt „pamięć – pamiętać – pamiętamy!” obejmuje wiele obszarów związanych z historia i tradycją włocławskich Żydów. Koordynatorem projektu jest Mariusz Sieraczkiewicz. Dzięki tej wizycie będzie można szczegółowo dokonać opracowań, a nawiązane kontakty pomogą w realizacji wielu przedsięwzięć.

Stowarzyszenie Obywateli Projekt Włocławek