Pomiń menu

Happening w Tomaszowie Mazowieckim "Bury Miś"

 

 

W dniu 13 września zorganizowaliśmy happening , który był kontynuacją naszej akcji. Wydźwięk happeningu był szerszy niż się pierwotnie spodziewaliśmy, ponieważ zorganizowaliśmy go w ramach pikniku organizacji pozarządowych ”Lokalni-niebanalni” w którym uczestniczyło ponad 30 organizacji pozarządowych oraz zdecydowanie ponad 500 mieszkańców miasta.
Nasz happening był nastawiony na wciągnięcie mieszkańców w zabawę edukacyjną z zakresu ochrony środowiska i estetyki. Zadaniem, które mieli do wykonania w ramach happeningu było stworzenie krok po kroku komiksu pt.”Bury Miś w g(ł)ównym” temacie-interwencja”. Inspiracją do tego przewrotnego tytułu była debata, która odbyła się w maju. Okazało się, że najboleśniejszym problemem dla mieszkańców są psie kupy i niesprzątający po swoich czworonogach właściciele.
W tworzenie komiksu wszyscy zaangażowali się wyjątkowo chętnie-dzieci, młodzież i dorośli. W trakcie prac malarskich była okazja do dyskusji nad tematem czystości naszego miasta oraz do rozdawania materiałów, ulotek (także ulotek o zoonozach, czyli chorobach odzwierzęcych). Rozmowom sprzyjała też bliskość Tomaszowskiego Towarzystwa Miłośników i Opieki nad Zwierzętami, organizacji z którą zaprzyjaźniliśmy się po debacie.
Ponadto mieszkańcy mieli możliwość uczestniczenia w konkursie wiedzy z zakresu ekologii ( różny poziom trudności , poziom wiedzy całkiem niezły 🙂 ) oraz konkursie „na zgniatanie” ( jak wiadomo podstawową zasadą wyrzucania śmieci jest ich wcześniejsze zgniatanie). Uczestnicy konkursu mieli za zadanie w jak najkrótszym czasie, zgnieść różne pudełka w jak najmniejsza objętość. Nie przypuszczaliśmy, że u niektórych wzbudzi to takie emocje 🙂
Happening i nasza obecność na pikniku były wspaniałą okazją do kontynuacji akcji i rozmów z mieszkańcami na temat czystości naszego miasta. 

 

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych INNOWATOR