Pomiń menu

Półmetek akcji "Masz głos, masz wybór" w gminie Puszcza Mariańska przekroczony
„Półmetek akcji „Masz głos, masz wybór” w gminie Puszcza Mariańska przekroczony.”

Pierwszym naszym działaniem wg harmonogramu miało być spotkanie/debata z młodzieżą  Bartnik i wsi okolicznych, które zaplanowaliśmy na dzień 29 marca br. w bartnickiej remizie OSP.

Spotkanie przygotowaliśmy bardzo starannie wraz z przedstawicielką tutejszego stowarzyszenia seniorskiego. W planie był pokaz półgodzinnego filmu dokumentalnego pt. Bobrek Dance, którego tematyka, jak sądziliśmy, ośmieli przybyłą młodzież do nawiązania rozmowy z nami na temat: Sposób na życie z pasją w tutejszych wsiach.

Potej rozmowie, spodziewaliśmy się zebrać od młodzieży wypełnione, anonimowe ankiety, których pytania sformułowane były pod kątem uzewnętrznienia ich potrzeb i planów na przyszłość.

Niestety, na spotkanie, oprócz organizatorów, nikt nie przyszedł.

Mamy podstawy sądzić, że główną przyczyną zerowej frekwencji było to, że ogłoszenie o terminie projekcji filmu „nie spadło z  ambony” w tutejszym kościele parafialnym –  z przyczyn dla nas nieodgadnionych…  A sam plakat umieszczony na ogrodzeniu remizy okazał się dalece niewystarczający.

Tak więc początek akcji masz głosowej okazał się dla nas bardzo trudny.

Zaś zadanie angażujące mieszkańców, jakie realizujemy przez kolejne miesiące w postaci tworzenia gazetki „Informacja” (Bezpłatna gazetka informacji obywatelskich dla mieszkańców Gminy Puszcza Mariańska) – poczytujemy sobie za sukces.

„Informacja” stała się bardzo przydatna, gdyż dostarcza ogółowi mieszkańców informacji obywatelskich niedostępnych dla nich na co dzień. Gazetka powoduje też twórczy ferment, bo  jest powodem do rozmów i rozważań na tematy obywatelskie pomiędzy mieszkańcami, poszerzając tym samych świadomość obywatelską.

„Informacja” podziałała też na samorząd gminy Puszcza Mariańska, jak na przysłowiowe nożyczki, które po uderzeniu w stół – odzywają się z nagła. Bowiem, samorząd odezwał się swoją ostrą reakcją na Radzie Gminy w dniu 31 sierpnia br.  Rada w tym dniu była znacznie dłuższa i bardzo emocjonalna dla powstałych dwóch stron, czyli przygotowanych do „potyczki” niektórych członków Rady Gminy oraz Przewodniczącego Rady i Wójta Gminy, a zupełnie niespodziewającej się takiego ataku prezeski naszego Stowarzyszenia, która będąc na owej Radzie pełniła tam obowiązki w ramach Akcji.

Rada Gminy w dniu 31 sierpnia, była zupełnie odmienna od tych przed i po tym terminie,  które trwały tylko, maksymalnie 15 minut i główną ich treścią była niezwykle zgodna aprobata (poprzez podniesienie ręki) dla wcześniej podjętych już decyzji z zakresu ciągłych zmian w budżecie gminy.

Bardzo udanym uzupełnieniem zadania angażującego mieszkańców, był nasz udział w Dożynkach Gminnych, gdzie przy naszym, bardzo starannie przygotowanym stanowisku, byliśmy do dyspozycji mieszkańców, odpowiadając na różne pytania i udostępniając wszystkie, dotychczasowe numery gazetki „Informacja” a także informując o istocie samej akcji „Masz głos, ,masz wybór”.