Pomiń menu

Po debacie panelowej w Rydułtowach – opinia uczestniczki

 Po debacie panelowej „Jak skutecznie promować gminę górniczą na drodze zrównoważonego rozwoju” – relacja młodej mieszkanki Rydułtów

Zwiększyć społeczną świadomość rangi, jaką w codziennym życiu odgrywają decyzje podejmowane na najniższym szczeblu władzy – to hasło przewodnie Akcji „Masz Głos Masz Wybór” Fundacji Batorego i Szkoły Liderów.
 
Stowarzyszenie MOJE MIASTO wraz z Hufcem Rydułtowy realizuje wspólnie projekt mający na celu właśnie zwiększenie społecznej świadomości oraz zaangażowania w sprawy, które dotyczą nas mieszkańców Rydułtów.
 
Tym razem szukaliśmy odpowiedzi na pytanie – „Jak skutecznie promować gminę górniczą na drodze zrównoważonego rozwoju”.
 
Jednym z działań projektowych było przeprowadzenie debaty panelowej z udziałem zaproszonych gości oraz publiczności – mieszkańców Rydułtów. Jak wyszła ? Co mieli do powiedzenia zaproszeni goście?

O przygotowanie autorskiej relacji z tego wydarzenia poprosiliśmy uczestniczkę debaty – panią Adrianę Klimanek mieszkankę Rydułtów reprezentującą młode pokolenie naszej lokalnej społeczności.

Punktem wyjścia do debaty, która odbyła się 17 listopada br. w USC w Rydułtowach było przedstawienie wyników ankiety jaka została przeprowadzona wśród mieszkańców miasta i nie tylko oraz sondaż z dziennikarzami lokalnych mediów. Badania dotyczyły postrzegania przez respondentów skuteczności promowania gminy Rydułtowy przez urzędników miejskich jak również sposobu postrzegania miasta przez dziennikarzy. W ogólnej ocenie ankietowanych gmina jest promowana natomiast do życzenia daje efektywność tych działań. Zdaniem 43% respondentów promocja jest nieskuteczna a prawie 33% nie ma na ten temat zdania.
 
Następnie przedstawiono indywidualne wypowiedzi lokalnych dziennikarzy na temat jak postrzegają Rydułtowy oraz z czym im się kojarzą. Co ciekawe była to jedyna grupa respondentów, która zauważyła większą ilość kwietników w mieście. Ponadto gmina najczęściej jest kojarzona przez nich z hałdą, kopalnią oraz sportem (Naprzód Rydułtowy, judo).

To właśnie wynik oceny skuteczności promocji był podstawą do gorącej dyskusji – co należy zrobić aby było lepiej ? A zastanawiali się nad tym eksperci – uczestnicy panelu m.in. Pani Burmistrz Kornelia Newy, ks. Wojciech Solik Parafia pw. św Jerzego, Pan Henryk Machnik prezes TMR, Leszek Adamczyk – rydułtowski przedsiębiorca, Piotr Kuczera – radny miasta Rybnik oraz druhna Aneta Wawrzyńczyk z Hufca Rydułtowy.
 
Moderatorem debaty był znany redaktor Radia 90 pan Arkadiusz Żabka.
 
Po zakończeniu prezentacji pan Żabka zwrócił się z pytaniem do pani burmistrz, jak jej zdaniem należy skutecznie promować miasto Rydułtowy. Pani Newy odpowiedziała, że najbardziej pragnie promować ludzi, wybitnych mieszkańców, którzy swoimi osiągnięciami wyróżniają gminę.
 
Tutaj zawiązała się ciekawa dyskusja, gdzie padło kilka pierwszych propozycji skutecznej promocji miasta. Jedni uczestnicy stawiali na piłkę nożną, judo w których to Rydułtowy mają największe osiągnięcia. Prezes TMR-u pan H. Machnik uważa, że należy promować ekologię i porządek w mieście.   

Osobiście podobała mi się wypowiedź księdza, który mówił o promocji przez pryzmat kościoła. Uświadomił on uczestnikom jak ważne są różnego rodzaju imprezy kulturalne i czym najlepiej przyciągnąć ludzi. Padło z jego ust pewne mądre zdanie: „Ludzie sami do nas nie przyjdą”. W pełni się z tym zgadzam i pozwolę sobie tutaj na swego rodzaju refleksję. Jeden z panów obserwatorów debaty stwierdził, że nie wiedział o większości imprez, które odbyły się w Rydułtowach na co mu odpowiedziano, że za mało się interesuje życiem publicznym. Powiem szczerze, że sama też o pewnych imprezach nie wiedziałam i się zastanawiam czy powinno mi być z tego powodu wstyd czy też  jednak jest coś nie tak z przepływem informacji w naszym mieście? Myślę, że warto się jeszcze nad tym zastanowić. Tym bardziej, że tkwi w ludziach potencjał. Prawie 54 % ankietowanych odpowiedziało, że chciałoby mieć większy wpływ na rozwój gminy. To bardzo ważna informacja na co też zwrócił uwagę pan Kuczera – radny z Rybnika. Społeczeństwo chce istnieć w życiu publicznym, więc należy stworzyć im do tego jak najlepsze warunki. Drugą sprawą jest budowa basenu. Wydaje mi się, że temat ten został nieco zbagatelizowany, a jednak tworzenie takich ośrodków też wpływa na promocję gminy. Na basen będą chodzić nie tylko mieszkańcy ale również przyjezdni z innych gmin ościennych, a co za tym idzie, będzie się o Rydułtowach mówiło. Ponadto wypowiedzieli się przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych. Osoby te przemówiły wspólnym głosem, że faktycznie jak ukazują wyniki ankiety, miasto sprawia korzystne warunki w sferze pozyskiwania funduszy unijnych.
 
Padło też kilka głosów niezadowolenia odnośnie nowego logotypu miasta Rydułtowy. Okazuje się, że jest zbyt skomplikowany i ciężki do rozszyfrowania. Mimo to, myślę, że możemy wybaczyć tą niedogodność gdyż sama idea stworzenia takiego „znaku firmowego” jest zgoła oryginalnym pomysłem. Dla niewtajemniczonych – zapraszam na stronę UM, gdzie można ten logotyp zobaczyć.
Ogólnie dyskusja przebiegła w miłej i spokojnej atmosferze, a zirytowała mnie tylko jedna wypowiedź. Pewna osoba zwróciła się z pytaniem do przedstawicieli Stowarzyszenia MOJE MIASTO co tak właściwie robią żeby promować gminę. W odpowiedzi na to pytanie wiceprezes Waldemar Wollny odpowiedział, iż pozyskiwanie grantów na takie właśnie projekty jest promocją samą w sobie. „Masz głos, masz wybór” jest ogólnopolską akcją, więc o przebiegu naszego projektu czytają ludzie z całego kraju. Organizacja tej debaty nie była atakiem w żadną instytucję czy też osobę, lecz chęcią współpracy a przede wszystkim szerzenie inicjatywy rozwoju społeczeństwa obywatelskiego wśród mieszkańców Rydułtów Rzadko udaje się zgromadzić ludzi w jednej sali, o jednym czasie i z tak różnych środowisk. Uważam, że z takich spotkań każdy wynosi jakąś pożyteczną lekcję i nie jest to bezcelowe. W końcu udało nam się dojść do wspólnego wniosku i uczestnicy słusznie stwierdzili, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za promocję naszej gminy. Każdy w swoim otoczeniu powinien na swój sposób, w sferze swoich działań ( i nie tylko ) wyróżniać nasze miasto. Ponieważ, kiedy mówi się o Rydułtowach w dobrym słowa znaczeniu jest to sukces i duma wszystkich mieszkańców. W spotkaniu wzięło udział 35 osób.
 
Wszystkich tych, którzy pragną zaznajomić się z wynikami badań zapraszamy do przejrzenia prezentacji multimedialnej na stronie internetowej Stowarzyszenia MOJE MIASTO www.mojemiasto.net.pl
                                                                     
                                                                               Adriana Klimanek

MOJE MIASTO