Pomiń menu

Podsumowanie akcji Masz głos masz wybór w 2009 r prowdzonej przez Stowarzyszenie Obrony Demokracji i Samorządności

  Co Wójt Przemilczał w 2009 r.

Stowarzyszenie na rzecz obrony Demokracji i Samorzadnosci działajac w ramach ogólnopolskiej akcji „MASZ GŁOS MASZ WYBÓR” prowadzac monitoring działan władz gminy oczekuje ustosunkowania sie do spraw poruszonych w naszym informatorze zgodnie z prawda przez Wójta, który:

– przemilcza sprawe spotkan w piwnicy jego domu i dokonanego tam podziału funkcji,-
– przemilcza zaproszenie do odbycia debaty i przeprowadzenia konsultacji społecznych w istotnych sprawach gminy miedzy innymi ujawnienia prawdziwej sytuacji zadłużenia,
– przemilcza sprawe wymierzanych podatków z „kapelusza” , uchylonych decyzji podatkowych. Przemilcza sprawe zwrotu nienale_nie pobranych podatków od mieszkanców,
– przemilcza wyjasnienie i podanie powodów nie zrealizowania zadan uchwalonych czy obiecanych np. stadion z trybunami w Strzelcach Górnych, basen kapielowy w Kotomierzu , zakonczenia prac kanalizacyjnych i innych obietnic wyborczych np. dynamicznego rozwoju gminy, sprzeda_y płodów rolnych w dobrych cenach itd.,
– przemilcza sprawe zasypania wysypiska smieciami przyjetymi z poza terenu gminy,
– przemilcza sprawe prowadzonych postepowan przez Prokurature w sprawie zgłaszanych wielu nieprawidłowosci w działaniach władz gminy – np. w sprawie niszczenia i usuwania dokumentów przez Krzysztofa Szale czy nieprawidłowosci przy budowie chodnika w Dobrczu,
– przemilcza sprawe ostatnio prowadzonego postepowania w sprawie fałszowania uchwał Rady Gminy Dobrcz i poswiadczenia nieprawdy przez Radnych,
– przemilcza pytania o sprzeda_ mienia gminy w latach 1999-2009 i uzyskane pieniadze,
– przemilcza wniosek o podawanie na stronach gazetki gminnej prawdziwych informacji o sytuacji społecznogospodarczej i finansowej gminy Jednak co najistotniejsze Wójt przemilcza trudna sytuacje w jakiej znalezli sie mieszkancy w wyniku kryzysu gospodarczego, a mówi jedynie o sukcesach by drenowac portfele podatników wyższymi podatkami na spłate zaciagnietych długów.

Jak to jest możliwe, że na koniec 2008 roku według 14 Radnych w liscie otwartym z dnia 06.04.2008 roku dług wynosił 314 598 [zł] i Radni bardziej lub mniej swiadomie zapewniali, że dług jest nieco powyżej 1 % budżetu gminy?

Po trzech miesiacach od napisania listu otwartego przez Radnych, a szesciu miesiacach nowego 2009 roku i rzadów wójta Krzysztofa Szali zadłużenie gwałtownie wzrosło ze spłata do 2020 roku osiagajac ponad 20 % zadłużenie w stosunku do budżetu gminy.

Strach pomyslec o ile lat spłaty i o jaka kwote wzrosnie dług publiczny mieszkanców gminy do zakonczenia rzadów wójta Szali. W sprawozdaniu za I półrocze 2009 roku Wójt podał do wiadomosci, a Radni bez słowa sprzeciwu przyjeli prognozowane kwoty długu na koniec ka_dego roku, do spłaty z pieniedzy podatników – mieszkanców gminy Dobrcz. Poniższe zestawienie wykonane na podstawie co najistotniejsze Wójt przemilcza trudna sytuacje w jakiej znalezli sie mieszkancy w wyniku kryzysu gospodarczego, a mówi jedynie o sukcesach by drenowac portfele podatników wyższymi podatkami na spłate zaciagnietych długów. Jak to jest możliwe, że na koniec 2008 roku według 14 Radnych w liscie otwartym z dnia 06.04.2008 roku dług wynosił 314 598 [zł] i Radni bardziej lub mniej swiadomie zapewniali, że dług jest nieco powyżej 1 % budżetu gminy? Po trzech miesiacach od napisania listu otwartego przez Radnych, a szesciu miesiacach nowego 2009 roku i rzadów wójta Krzysztofa Szali zadłużenie gwałtownie wzrosło ze spłata do 2020 roku osiagajac ponad 20 % zadłużenie w stosunku do budżetu gminy. Strach pomyslec o ile lat spłaty i o jaka kwote wzrosnie dług publiczny mieszkanców gminy do zakonczenia rzadów wójta Szali. W sprawozdaniu za I półrocze 2009 roku Wójt podał do wiadomosci, a Radni bez słowa sprzeciwu przyjeli prognozowane kwoty długu na koniec ka_dego roku, do spłaty z pieniedzy podatników – mieszkanców gminy Dobrcz. Poni_sze zestawienie wykonane na podstawie sprawozdania z wykonania bud_etu przedstawia szczegółowo aktualne zadłu_enie Gminy w poszczególnych latach:

Rok spłaty    Kwota zadłużenia [zł
2009  5 233 860         2015  2 000 000
2010  4 763 860         2016  1 500 000
2011  4 173 860        2017   1 000 000
2012  3 502 610        2018   582 610
2013  2 982 610        2019    582 610
2014  2 500 000        2020   582 610

Sytuacje pogarsza dodatkowo fakt, że 2009 rok według sprawozdania ma sie zakonczyc deficytem budżetowym w kwocie 3 906 000 [zł]. Wójtem nie zostaje sie po to, by nim byc, ale by służyc i zaspakajac potrzeby wszystkich mieszkanców Gminy, a nie tylko członków rodziny, osób wybranych i klakierów władzy, których nigdy nie brakuje.

Wszyscy, którzy ten układ wspieracie, na zaciaganie długów pozwalacie czytajcie materiały wam dostarczane. Nie bedzie pózniej możliwe tłumaczenie, może nawet udawanie, że o niczym nie wiedzieliscie, bo nikt was o sytuacji Gminy nie informował.
Kazimierz Baumgart

 Narcyzm Polityczny
Narcyzm to podziw dla samego siebie, zakochanie w sobie. Wtedy brak sukcesów jest wina innych, którzy „przeszkadzaja”, utrudniaja politykowi dowolne postepowanie – nie mo_e swobodnie isc za rada Owsiaka: róbta co chceta. Ostatnio nawet usunieci ministrowie /Drzewiecki, Chlebowski i inni) okazali sie zapewne agentami PiS, bo skompromitowali rzad PO gangsterskimi rozmowami w zaułkach i na cmentarzach /jak w Chicago w latach 30- tych ubiegłego wieku/. Kiedys, w komunie te_ nieudolnosc i nadu_ycia uzasadniano propagandowo knowaniami imperialistów, wrogów władzy / wtedy nie PO, ale ludowej/. Dzis sukcesem Tuska jest nieustanne mówienie o sukcesach – zawsze ktos jeszcze uwierzy… . Ale zaufanie społeczenstwa jest na wyczerpaniu – poczuło sie oszukane, nabrane na obietnice. Narcyz polityczny jest jednak ze swej natury dalej zadowolony z siebie, pełen podziwu dla siebie, a usłużni żurnalisci tylko kadza. Narcyz ma władze, czuje sie wiec wyniesiony ponad maluczkich, jakby „wybrany” przez swa misje. Pali wiec sam sobie kadzidła, sowicie też wynagradza pochlebców. Prawie jak w bajce Krasickiego o szczurze na ołtarzu… .

Stowarzyszenie Obrony Demokrcji i Samorzadności